Bitmain, най-ценната компания в крипто индустрията, току-що отвори офис в Силиконовата долина преди планираното първоначално публично предлагане (IPO) по-късно тази година.
SiliconValley Business Journal съобщава, че китайският производител на хардуер за копаене току-що се е преместил в офис пространство (20,000 квадратни метра) в центъра на Сан Хосе, Калифорния, запълвайки последното свободно място в офиса на Riverpark Towers.
Разширяването на Bitmain в Силиконовата долина не е напълно изненадващо. Фирмата е оценена на 12 милиарда долара след приключването на кръга от финансиране от 400 милиона долара за последния месец. Това я прави не само най-ценната компания за криптовалути, но и една от най-ценните частни технологични компании в света. Според съобщенията, фирмата смята, че може да постигне оценка от до 40 милиарда долара, след като стане публична в близко бъдеще.
И макар че децентрализацията може да е мантра на крипто екосистемата, компаниите в индустрията все още се стремят да се концентрират около едни и същи географски местоположения.
Компанията прави целенасочена експанзия в Северна Америка, отчасти поради несигурното бъдеще на индустрията в Китай, откривайки на минни центрове както в щата Вашингтон, така и в Квебек.
Bitmain също започна да прави големи инвестиции в други технологични компании. Съвсем наскоро Bitmain инвестира 50 милиона долара в уеб браузъра на Opera, като получи контролен пакет в компанията. Въпреки, че e нишow браусър в западните пазари, Opera е широко използван в Африка, а норвежката фирма също е придобила няколко платформи за мобилни пари, базирани в континента. Малко след като Bitmain инвестира в Opera, компанията обяви, че ще интегрира Етериум портфейл в своя уеб браузър.
Само тази седмица, Bitmain, заедно със съоснователя на PayPal Питър Тийл, оглавиха кръга за финансиране за Block.one, създателят на EOS. Размерът на кръга на финансиране не беше обявен публично.
Майкъл Сейлър, председател на Strategy и един от най-откритите корпоративни защитници на Биткойн, отново подчерта вярата си в дългосрочния потенциал на криптовалутата – този път с факти.
Ripple потвърди, че XRP фючърсите и ETF-ите ще започнат да се търгуват на големи американски платформи, включително CME и Nasdaq — ход, който се счита за важна стъпка в сближаването на традиционните финанси с крипто пространството.
Михаило Белич, една от движещите сили зад гиганта Polygon от втори слой на Етериум, обяви напускането си от проекта, в чието създаване е участвал от самото начало през 2017 г.
На финансовите пазари започва да се очертава познат модел: Скок в оценките на технологичните компании, еуфория сред инвеститорите и геополитическа несигурност. За някои анализатори ситуацията започва да прилича на тази от 1999 г.