Преди време изглеждаше сякаш почти всички бяха полудели по копаенето на криптовалути. Хората активно строиха частните си ферми, като инвестираха доста впечатляващи суми в мощно оборудване, но тогава наистина можеше това да даде плод.
Но има ли смисъл сега да влезем в сферата на добива на Биткойн? Според анализатори от JPMorgan Chase & Co., американската мултинационална инвестиционна банка и компания за финансови услуги, това изобщо не е възможно.
След провеждането на цялото проучване, експертите установиха, че претеглената от производството цена за създаването на един Биткойн през четвъртото тримесечие е била около $ 4060 в световен мащаб.
Това означава, че ако в момента Биткойн (BTC) се търгува на $3,473.70 за токен, вие ще харчите повече за генерирането му, отколкото ще получите като награда. Така че, гледайки текущата цена, можем да видим, че добивът на Биткойн не е много добра идея за повечето хора.
Евтино копаене в Китай
Но има ясна група копачи, които все още имат шанс да спечелят в тази ситуация. В Китай, за генериране на един Биткойн ще трябва да се плати практически два пъти по-малко. Очакваната сума е около $2400 долара за един токен.
Разходите за електроенергия са едни от най-големите за копачите, тъй като техните мощни компютри се нуждаят от много енергия, за да обработват блоковете с данни, за да печелят Биткойн. Като се имат предвид цените на електроенергията в световен мащаб, става ясно защо разходите за добив са толкова високи.
Независимо от това, преките споразумения с производители на електроенергия за изкупуването ѝ, които се опитват да продадат излишната енергия, помагат на китайските копачи да намалят разходите си.
„Спадът в цената на Биткойн от около $6 500, през по-голямата част на октомври до под $4 000 в момента, все повече налага допълнително и още по-негативно влияние за почти всички региони, с изключение на китайските копачи, които копаят на плюс“, обясниха анализаторите на JPMorgan, водени от Наташа Кънева.
Очаква се, че ако ситуацията остане същата, голям брой копачи ще бъдат принудени да напуснат играта. Но това все още е само потенциален вариант. Според JPMorgan, производствените дялове на копачите, базирани в Чешката република, САЩ и Исландия, се разширяват през последната година, дори и по-отдавна.
Но ако броят на копачите намалее, производствените разходи ще паднат. Например, ако останат само китайските копачи, то ще струва по-малко от $1260, за да се добие един Биткойн.
Освен това, анализаторите заявяват, че Биткойн, както и други криптовалути, нямат реална стойност.
Като цяло, JP Morgan Chase няма много оптимистично мнение за бъдещето на криптосферата. Според анализаторите на компанията, криптовалутите ще имат шанс да успеят да действат като пари само ако мнозинството от хората загубят вярата си в традиционните финансови концепции, включително банковото дело и стойността на златото.
Биткойн може да е на прага на навлизане в непозната територия, според пазарен анализатор, известен с точните си прогнози за спада преди халвинга миналата година.
Антъни Скарамучи от SkyBridge Capital сигнализира за промяна в крипто инвестициите, описвайки Биткойн като все по-независим клас активи и подкрепяйки Solana като топ кандидат за спот борсово търгуван фонд (ETF).
След седмици на интензивна институционална активност, която помогна на Биткойн да прескочи границата от $100,000, притокът към американските спот ВТС ETF-и отбеляза временно затишие между 6 и 12 май.
Бързото възстановяване на Биткойн над $104,000 предизвика вълна от оптимизъм в крипто средите, но по-важният въпрос остава: Това ли е само началото?