Някои отбелязват, че за BTC е прекалено рано да се използва като подходящо средство за запас от стойност, като цитират периодите на волатилност.
Независимо от това, една голяма криптовалутна компания наскоро изложи защо тези скептици може да грешат.
Изследователският отдел на Grayscale наскоро публикува доклад, озаглавен “Хеджиране на глобалния риск от ликвидност с Биткойн”. В него фирмата обяснява как водещата криптовалута се използва за хеджиране при финансови кризи и периоди на геополитически сътресения.
По-конкретно, крипто инвестиционният посредник разгледа как може да се използва активът когато има висок “риск за ликвидността“, „риск от реален спад на богатството в резултат на дисбаланс в размера на парите и кредита по отношение на дълга в дадена икономика. “ За да подкрепи това, Grayscale разглежда три основни аспекта на съществуването на Биткойн: запас от стойност, способността да бъде харчен и възможността за растеж.
Първо, BTC може да действа (и е действал) по-добре като ценност, отколкото златото. За разлика от метала, криптовалутата е математически ограничена до 21 милиона единици; Биткойн е децентрализиран и проверим чрез интернет, като също така е преносим и делим чрез дигитални технологии.
Златото, от друга страна, има неограничено предлагане, рискове от централизация, невъзможност за лесно разделяне и преместване, както и притеснения относно неговата чистота.
Графиката по-долу от Grayscale обобщава този аргумент доста добре.
Второ, Grayscale твърди, че благодарение на сходните си свойства с физическите пари, Биткойн ще запази солидна стойност в условията на криза на ликвидността. Те използват скорошното приемане от AT&T, Whole Foods, Overstock.com, Expedia, PayPal, Microsoft и Dell, за да потвърдят твърдението си.
На трето място, те отбелязват, че потенциалът на блокчейн технологиите да растат и да създават стойност, само ще стимулира допълнително търсенето, което би трябвало да смекчи всички отрицателни последици от спада на световните пазари.
Някои твърдят, че неотдавнашният политически спор между Китай и САЩ е допринесъл много за скорошното рали в цената на BTC, като някои твърдят, че китайските търговци и други в Азия са избягали в Биткойн от традиционните активи, за да предотвратят загуби. Те пишат:
Въпреки че все още е много рано в жизнения цикъл на Биткойн като инвестиционен актив, идентифицирахме доказателства в подкрепа на идеята, че той може да служи като хедж в глобална криза на ликвидността, особено тези, които водят до последващи девалвации на валути.
Трейдърът ветеран Питър Бранд отново разпали дискусията около дългосрочната параболична траектория на Биткойн, като сподели актуализирана версия на това, което сега нарича „Биткойн банан“.
Биткойн отново отразява глобалните тенденции в областта на ликвидността – и това може да има сериозни последици през следващите дни.
Крипто пазарът демонстрира признаци на предпазлив оптимизъм. Макар че цените остават високи, показателите за настроенията и търговската активност предполагат, че инвеститорите се отдръпват, за да преоценят рисковете, вместо да се впускат допълнително.
Анализаторите на Citigroup твърдят, че ключът към бъдещето на Биткойн не са циклите на добив или халвинга, а притокът на ETF-ите.