Трудността на добива в мрежата на Биткойн отчита най-резкия си възход за почти една година.
На 9-ти юли, трудността нарасна с над 14%, достигайки 9,06 трилиона (9,06 T), при средна хешираща скорост от 64,85 EH / s – нов връх в историята на мрежата.
Последният път, когато мрежата отбеляза такова рязко покачване на трудността при производството на блокове, беше в края на юли 2018 година, когато нарасна с почти 15% в интервал от 2,016 блока. По това време обаче средната хешираща скорост бе 42.59 EH / s, а абсолютната трудност беше на 5.95 T.
Както вече беше съобщено, алгоритъмът за хеширане на Биткойн е проектиран да се коригира на всеки 2,016 блока – приблизително две седмици – за да поддържа консистентно време за проверка на блоковете. Обикновено, когато мрежата вижда ниско ниво на хеш-рейт, трудността ще спадне – докато в периоди на интензивно мрежово участие тя се увеличава, действайки като балансиращ механизъм.
На фона на бичия пазар, данните на BTC.com показват, че следващото увеличение на трудността ще засили този възходящ тренд още повече – в рамките на 11 дни се очаква трудността на добива да нарасне с още 10% до 9,9 т.
Времето за производство на блокове за последните 2,016 блока е само 8 минути 46 секунди – над 10% по-малко от целта от 10 минути.
Исторически данни от BTC.com разкриват, че в по-ранните години на монетата, мрежата е ставала свидетел на повишения от над 20% в рамките на интервал от 2,016 блока – както в началото на юли 2016 година. Тогава си струва да се отбележи, че абсолютната трудност е само 144.12 G , със средна скорост на хеш от 1,03 EH / s.
Есента на 2010 г., мрежата е била подложена на повишения от почти 56% – но с абсолютна трудност от 2,149 – 2,15 К и средна скорост на хеш от 15,37 GH / s.
По време на крипто-зимата, Биткойн мрежата е отбелязвала втория си най-голям спад на трудността в историята, с корекция от 15% в началото на декември 2018 година.
През юни тази година – след като биковете набраха скорост – минното затруднение удари тогавашното най-високо ниво от 7.86 Т.
В момента на писане на статията, Биткойн се търгува на $ 11,712.
Защитникът на златото Питър Шиф отправи строго предупреждение относно паричната политика и предизвика нова дискусия относно възприеманата оскъдица на Биткойн. В две широко коментирани публикации на 12 юли Шиф критикува настоящата позиция на Федералния резерв относно лихвените проценти и оспори логиката зад ограничението на предлагането на ВТС до 21 милиона.
Между балансите на Биткойн на борсите и неговата бързо нарастваща пазарна цена се наблюдава рязко разминаване, което сигнализира за подновяване на дългосрочното натрупване и свиване на предлагането.
Робърт Кийосаки, автор на „Богат татко, беден татко“, разкри, че е купил още Биткойн на цена $110,000 и сега се позиционира за това, което макроинвеститорът Раул Пал нарича „Банановата зона“ — параболичната фаза на пазарния цикъл, когато FOMO (страхът да пропуснеш нещо) взима превес.
Биткойн достигна нов рекорд от $118,000, но какво наистина подхрани това рали?