Според нов доклад, публикуван от Международния валутен фонд, Биткойн, най-голямата криптовалута в света, консумира един милион пъти повече енергия от кредитните карти. Изчисленията в него се основават на академични публикации и публикации от частния сектор.
Докладът, който е написан от Ксавие Лавайсиер, Герман Вилегас Бауер и Итай Агур, показва също, че дигиталните валути на централните банки (CBDC) и някои частни криптовалути всъщност са по-ефективни от традиционните платежни системи.
Към днешна дата кредитните и дебитните карти представляват огромното мнозинство от всички безкешови трансакции.
В документа се излагат аргументи в полза на изоставянето на консенсусната система доказателство за работа (PoW) и използването на разрешени системи, за да се направи огромен зелен скок.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Комисар на SEC твърди, че е време да се одобри Биткойн спот ETF
Очаква се Етериум, вторият по големина блокчейн, да премине към доказателство за залог (PoS) e по-късно тази година, което ще намали потреблението на енергия с невероятните 99.95%.
Изследователите от МВФ заключават, че използването на енергия също трябва да бъде едно от съображенията в дебатите за бъдещето на парите.
Според скорошен анализ на крипто компанията Alphractal, Биткойн може да не е достигнал своя пик в настоящия пазарен цикъл.
iShares ВТС Trust (IBIT) на BlackRock официално премина границата от 700,000 BTC, затвърждавайки позицията си на един от най-бързо развиващите се борсово търгувани фондове във финансовата история.
Биткойн може би се готви за значително движение, тъй като волатилността му продължава да се затяга, според крипто анализатора Аксел Адлер.
През юли се сблъскват две важни събития, които могат да определят бъдещето на Биткойн в САЩ – и двете свързани с администрацията на президента Тръмп и разширяващата се програма за криптовалути.