След рязък спад в цените на криптовалутите, JPMorgan заяви, че справедливата цена на Биткойн е с 28% по-висока от сегашното ниво, което предполага, че има “значителен ръст от тук” за водещия дигитален актив.
В бележка, публикувана в сряда, 25-ти май, банката заяви, че криптовалутите са надминали недвижимите имоти като един от предпочитаните от нея “алтернативни активи”, според доклад на Market Insider.
Алтернативните активи означават инвестиции, които не се вписват в конвенционалните категории като акции и облигации, докато банката също заяви, че няма да отстъпи от позицията си, че разумната цена за Биткойн е $38,000. Това число представлява ръст от 28% за Биткойн от $29,600 в сряда сутринта.
Стратезите на американския банков гигант, включително Николаос Панигирцоглу, изразиха мнение в бележката:
“Корекцията на крипто пазара от миналия месец изглежда по-скоро като капитулация в сравнение с миналия януари/февруари, а в бъдеще виждаме възход за Биткойн и крипто пазарите като цяло.”
НЕ ПРОПУСКАЙ: Биткойн не е пари, твърди Кристалина Георгиева
Пазарните анализатори добавиха:
“По този начин ние заменяме недвижимите имоти с цифрови активи като наш предпочитан алтернативен клас активи заедно с хедж фондовете.”
В резултат на нарастващата инфлация и лихвени проценти, конфликта в Украйна и забавянето в Китай, инвеститорите бягат от активи, които се смятат за рискови, което доведе до спад в стойността на криптовалутите през 2022 г.
Цената на Биткойн падна с почти 37% от началото на годината, докато глобалната пазарна капитализация е загубила близо $1 трилион. От най-високата си стойност от близо $3 трилиона през ноември до най-ниската си стойност от $1.3 трилиона през май, общата пазарна стойност на всички криптовалути е намаляла значително.
Въпреки това JPMorgan каза, че разпродажбата е била по-вредна за стойността на криптовалутите, отколкото за други алтернативни активи като недвижими имоти, частен капитал или частен дълг.
Защитникът на златото Питър Шиф отправи строго предупреждение относно паричната политика и предизвика нова дискусия относно възприеманата оскъдица на Биткойн. В две широко коментирани публикации на 12 юли Шиф критикува настоящата позиция на Федералния резерв относно лихвените проценти и оспори логиката зад ограничението на предлагането на ВТС до 21 милиона.
Между балансите на Биткойн на борсите и неговата бързо нарастваща пазарна цена се наблюдава рязко разминаване, което сигнализира за подновяване на дългосрочното натрупване и свиване на предлагането.
Робърт Кийосаки, автор на „Богат татко, беден татко“, разкри, че е купил още Биткойн на цена $110,000 и сега се позиционира за това, което макроинвеститорът Раул Пал нарича „Банановата зона“ — параболичната фаза на пазарния цикъл, когато FOMO (страхът да пропуснеш нещо) взима превес.
Биткойн достигна нов рекорд от $118,000, но какво наистина подхрани това рали?