Американската банка Morgan Stanley публикува доклад за Биткойн и неговото второстепенно разплащателно решение Lightning Network.
Този базиран на BTC случай на използване на криптовалутата позволява на потребителите да уреждат транзакции мигновено и отбелязва ръст от 410% на годишна база, според Arcane Research.
Това предполага, че хората приемат Lightning Network, но може ли платежното решение да функционира в мащаб? Morgan Stanley се зае да отговори на този въпрос.
Алекс Гладщайн, главен стратегически директор (CSO) на Фондация за правата на човека (HRF), обобщи доклада чрез своя акаунт в Twitter. Той твърди, че документът е продукт на компанията на Джак Малърс Lightning Network Strike и нейните скорошни партньорства с Shopify, NCR и Blackhawk.
Strike предоставят на компании от САЩ PoS терминал, базиран на Lighting Network – алтернатива на традиционните платежни канали – VISA и Mastercard. Както казаха от Morgan Stanley, според Гладщайн, един от всеки шест PoS се захранва от NCR, което прави това съобщение по-значимо.
BTC е много по-евтина, с по-добри функции за поверителност алтернатива на Mastercard и VISA. Гладщайн подчерта следното от доклада:
(…) докато ползата за потребителя е, че те могат, ако искат, да хостват своите BTC в частна, сигурна мрежа, което позволява елемент на поверителност, свързан с тяхната транзакция.
Банковата институция, продължи Гладщайн, посочи компромисите от използването на базиран на Биткойн PoS: колебанията в цените на основния актив, последиците от данъците и потенциалния контрол от страна на регулаторни органи и държавни служители, ако смятат, че BTC е „законно конкурентна валута в щатския долар„.
През последното десетилетие цената на Биткойн се е увеличила значително и изглежда продължава да има възходящ тренд. Това може да бъде ограничение, както бе споменато по-горе, на способността му да бъде средство за обмен. Хората почти не виждат стимули в това да харчат BTC.
В този смисъл докладът твърди, че мечите пазари могат да бъдат полезни за разходите на BTC. В дългосрочен план, както се вижда от графиката по-долу, криптовалутата е по-добра в осигуряването на по-голяма покупателна способност на своите притежатели за разлика от щатския долар.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Този алткойн изглежда много обещаващо, твърди Coin Bureau
Банковата институция представи две графики. Първата е цената на картофен чипс в САЩ срещу Биткойн (BTC) и щатски долар. Въпреки волатилността си, BTC натрупа покупателна способност.
Същият принцип важи и за пазара на жилища, тъй като недвижимите имоти стават по-евтини в BTC и по-скъпи в щатски долари. Гладщайн твърди, въз основа на доклада, че средната стойност на дом в САЩ спадна от 993 BTC през 2015 г. до 8.27 BTC днес.
Гладщайн отбеляза следното, тъй като Morgan Stanley обяви BTC за по-добра форма на плащане от дебитните карти:
(Докладът) предполага, че сме в началото на ера, в която все повече и повече потребители могат с течение на времето да избират да плащат за стоки с помощта на Биткойн и криптовалута.
Робърт Кийосаки, автор на „Богат татко и беден татко“, разкри на 1 юли, че е закупил още един Биткойн, потвърждавайки своята дългосрочна оптимистична позиция, дори и това да е свързано с личен риск.
Според най-новите пазарни прогнози на Standard Chartered, през втората половина на 2025 г. Биткойн ще отбележи най-силното си поскъпване спрямо долара в историята.
Губернаторът на Аризона Кейти Хобс официално наложи вето върху законопроект 2324 на Камарата на представителите, който имаше за цел да създаде държавен фонд за резерв от конфискувани крипто активи.
Публичните корпорации драстично увеличиха своите Биткойн (BTC) активи през 2025 г., придобивайки повече от двойно количеството, закупено от спот борсово търгуваните фондове (ETF) през първата половина на годината.