Днешният анализ на веригата разглежда два индикатора, които се използват за наблюдение на потока от Биткойн на крипто борси.
Тези данни предполагат, че пазарът на BTC може да навлезе в следващата фаза на дългосрочен възходящ тренд.
Нещо повече, решителното връщане на индикатора NUPL към зелена територия над стойността от 0.5 все повече прилича на сценария с два пика от 2013 г.
Според данни от Glassnode, последните 30 дни се характеризират с един от най-големите спадове в количеството BTC на всички борси за криптовалути. Това е показано от индикаторът за промяна на нетната позиция на борсите, който илюстрира 30-дневната промяна в предлагането на монети в обменните портфейли. Ако броят на монетите се увеличава, лентите на индикатора са зелени, а ако намалява – червени.
Според анализатора на веригата Уил Клементе, който се позова на индикатора в Twitter, 111,033 BTC са изтекли от борси през последните 30 дни. Клементе нарече тази ситуация “един от най-острите спадове на борсовите запаси в историята на Биткойн”.
Всъщност, ако погледнем назад към дългосрочната графика на цената на BTC, виждаме само 4 подобни ситуации (сини кръгове). В два случая изходящите потоци на BTC са били по-малки от настоящите (през 2017 г.), и два пъти са били по-големи (през 2020 г.).
Най-важната им обща характеристика е, че те винаги са се случвали малко след дъното на макро пазара. След такива събития цената на BTC никога повече не се връща към тези нива (червените кръгове).
Същата тенденция изглежда е намекната от графика, публикувана от Glassnode. Тя съдържа интерпретация на индикатора за обем на нетните трансфери от/към борсите за неговата 7-дневна средна стойност. Този индикатор показва разликата в обема на депозирани и изтеглени биткойни от борсите.
Графиката предполага, че пазарът на BTC се е върнал към фазата на бичи импулс и акумулация, в която беше към края на 2020 г. (сини правоъгълници). Когато зелените показатели за приток доминираха през периода май-юли 2021 г., пазарът изпитваше фаза на капитулация и страх (розов правоъгълник).
Друг индикатор, който подкрепя идеята за продължаване на бичи пазар, е шокът на неликвидното предлагане. Той показва драстично увеличаване на предлагането, което остава неликвидно и поради това се пази от борсите от дългосрочни притежатели.
Положителната корелация на този показател с цената на Биткойн беше посочена от Уил Клементе.
Той подчерта на графиката периоди на голяма промяна в стойността на показателя (синьо) и последвалите реакции на цената на BTC. Спадът в индикатора предхождаха спадове в цената на основната криптовалута (червен), докато неговото увеличение доведе до подем в цената на BTC (зелено).
Хипотезата на анализатора е, че ако има още едно възходящо движение в шока на предлагането, тогава може да се очаква друг възходящ импулс при цената на Биткойн.
Прехода от оцветени в жълто стойности (оптимизъм / безпокойство) към зелената зона (вяра / отричане) в NUPL (Нетна нереализирана печалба/загуба) може да се интерпретира като аргумент за продължаването на бичи пазар при BTC.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Cardano формира по-високо дъно над $2
Беше посочено, че подобна ситуация се е случила само веднъж по време на дългосрочен бичи пазар, а именно по време на двойния пиков цикъл от 2013-2014 г. В други случаи спадът от зелената площ сигнализира началото на мечи пазар. В NUPL графиката виждаме решително завръщане към зелената зона.
MARA Holdings разкри плановете си за популяризиране на Стратегическия Биткойн резерв (SBR) във всички 50 американски щата и на федерално ниво.
Неотдавнашните движения на цената на Биткойн предизвикаха оптимизъм сред анализаторите.
По време на Световния икономически форум в Давос главният изпълнителен директор на Coinbase Брайън Армстронг подчерта нарастващото значение на Биткойн, като го нарече по-добра форма на пари в сравнение със златото.
Питър Шиф, дългогодишен критик на Биткойн, отново предизвика полемика, като определи водещата криптовалута като „меме монета“.