Уили Ву е един от пионерите на блокчейн анализа и създаването на индикатори за Биткойн, базирани на директни данни от блокчейна.
В неотдавнашен туит, докато анализира индикатора за шок за предлагането на BTC, той заяви, че “оранжевата монета изглежда малко подценена”.
Всъщност Уили Ву написа коментара на графиката си по малко ироничен начин, тъй като изглежда, че индикаторът, който обсъжда, е изключително препродаден.
На графиката анализаторът представи шоковия осцилатор с висока течност и го контрастира с историята на цената на BTC. Можем да видим, че този индикатор в момента е на най-ниското си ниво (ATL).
Освен това Уили Ву пише:
“Не е лош момент за инвеститорите да изчакат да се приложи законът за връщането на средната стойност.”
Orange coin seems a bit undervalued here.
Not a bad time for investors to wait for the law of mean reversion to play out. pic.twitter.com/7NDA3P1RKx
— Willy Woo (@woonomic) April 20, 2022
Той се позовава на теория в техническия анализ, която предполага, че волатилността на цените на активите и историческата възвръщаемост в крайна сметка се връщат до дългосрочното средно или средно ниво за целия набор от данни.
В случая на въпросния осцилатор, това би означавало, че неговата графика в крайна сметка ще има отскок нагоре. Това би довело до увеличаване на високоликвидното предлагане. Каква е връзката на този процес с историческата цена на BTC?
На първо място, струва си да разгледаме периодите, когато високоликвидният шоков осцилатор на предлагането достига изключителни нива на свръхпродаденост. Графиката по-долу съпоставя най-ниските стойности на индикатора с цената на BTC.
Виждаме, че в 3 от 5 случая най-ниските нива на шоковия осцилатор на предлагането съвпаднаха с макро дъна на цената на BTC. Такъв беше случаят в случаи 1, 3 и 4. Осцилаторът отскочи от дъното и цената на Биткойн никога не се върна до толкова ниски нива след това.
В 2 от 5 случая обаче ниското ниво на осцилатора не отбеляза абсолютното дъно на цената на BTC. Това се случи в случаи 2 и 5. Вярно, ниското ниво на индикатора сигнализира за локално дъно на цената на Биткойн, но по-късно цената падна още по-ниско (оранжеви линии). Интересното е, че последващите дъна на BTC бяха достигнати при по-високи стойности на осцилатора.
Друг начин да разгледаме връзката между двете графики, публикувани от Уили Ву, е да анализираме потенциалните тенденции. Хипотетично може да се предположи, че ако дъното на осцилатора съответства на дъното на цената на Биткойн, тогава след като бъде достигнато, човек би очаквал да започне възходящ тренд и в двете графики.
Всъщност историческият анализ предоставя много примери за такава положителна корелация. Най-често те включват динамичен възходящ тренд, който следва продължителен период на натрупване. Два такива случая се случиха на бичия пазар през 2012-2013 г., два през 2016-2017 г. и два през 2020-2021 г. (зелени площи).
Понякога обаче увеличението на високоликвидния шоков осцилатор на предлагането не води до повишаване на цената на Биткойн. Виждаме три такива случая – два по време на мечия пазар 2014-2015 г. и един по време на мечия пазар през 2018 г. По това време цената на Биткойн или падаше, или беше в странична тенденция. Това беше потвърждение за дългосрочен мечи пазар.
Днес индикаторът за шок в предлагането, представен от Уили Ву, е в своя ATL. Това е потенциално възходящ сигнал за цените на биткойн. Въпреки това, за да бъде потвърден, индикаторът – според коментарите на Уили Ву – трябва преди всичко да се върне към средната стойност.
BlackRock, водещата световна компания за управление на активи, неотдавна изтъкна силни аргументи в полза на Биткойн, посочвайки, че криптовалутата има рисков профил, подобен на този на водещите технологични акции.
Биткойн (BTC) отбеляза значителен ценови скок от над 5% в сряда, отскачайки от критичния диапазон на подкрепа между $94,300 и $96,600 по-рано тази седмица.
Биткойн (BTC) достигна $100,000 за първи път на 4 декември, отбелязвайки 128% ръст през 2024 г.
С наближаването на 2025 г., пазарът на криптовалути кипи от вълнение, задвижвано от значителните печалби при Биткойн (BTC) и някои алткойни.