Според последните доклади, Coinbase има невероятните 966 230 Биткойни в студения си портфейл.
Борсата все повече се превръща в „банка“, която съхранява нарастващ брой депозирани криптовалутни активи.
Колко криптовалути държи всяка борса в студения си портфейл? С Coinbase начело, като най-голямата крипто фирма в света, цифрите вероятно ще ви шокират.
Според неотдавнашна публикация в Reddit секцията за Биткойн, с данни от BitUniverse, Coinbase води в класацията с голям марж в своите притежавани криптовалути.
Гигантът за обмяна на крипто активи притежава 966,230 BTC, което възлиза на около 7,1 милиарда долара. Всички тези криптовалути са под попечителските услуги на Coinbase. Въпреки че няма директен достъп до тези активи, тъй като не са собственост на борсата, тя все пак държи частните ключове.
Други борси изостават от Coinbase, но все още имат значителни студени портфейли, изградени от техните вложители и собствени средства. BitMEX има около 265 140 BTC ($1.94 милиарда), докато Bitstamp е на трето място с 229 490 BTC ($1.67 милиарда). Други големи борси по активи под управление са Bitfinex (146,120 BTC), Kraken (136,780 BTC), Bittrex (131,340 BTC) и Coincheck (35,090 BTC).
В зависимост от начина, по който го разглеждате, можете да видите това като провал на правилната децентрализация. В случай на нарушение на сигурността има огромни количества средства, които се управляват само от няколко борси и предприятия. Някои от тях коментират, че това развитие е доказателство, че борсите стават като „банки“, което представлява сериозен проблем в индустрията.
Все пак, с насочването на някои борси към децентрализация, това скоро може да не е проблем. Binance представи децентрализираната си борса тази година и планира своевременно да премине към нея. Coinbase, от друга страна, не са се ангажирали с такива децентрализирани мечти и вместо това планират да продължат да работят, както са го правили досега. Така че тези активи за известно време могат да останат под управлението на няколко централни субекти, като по този начин излагат нарастваща част от криптовалутите на сериозен риск.
Това не означава непременно, че трябва да се притесняваме, че тези студени портфейли са компрометирани. Coinbase е не само застрахована от FDIC, но и може да се похвали с отличната си сигурност, която се счита за най-добрата в цялата индустрия. Докато пространството на криптовалутите винаги се е славило с това, че е „собствена банка“, факта, че потребителите все повече разчитат на борси, за да съхраняват своите криптовалути, говори за съвсем друга история.
Биткойн започна юли под натиска на по-широки макроикономически фактори, но въпреки трудното начало демонстрира впечатляваща устойчивост.
Робърт Кийосаки, автор на „Богат татко и беден татко“, разкри на 1 юли, че е закупил още един Биткойн, потвърждавайки своята дългосрочна оптимистична позиция, дори и това да е свързано с личен риск.
Според най-новите пазарни прогнози на Standard Chartered, през втората половина на 2025 г. Биткойн ще отбележи най-силното си поскъпване спрямо долара в историята.
Губернаторът на Аризона Кейти Хобс официално наложи вето върху законопроект 2324 на Камарата на представителите, който имаше за цел да създаде държавен фонд за резерв от конфискувани крипто активи.