Международният валутен фонд (МВФ) и Ел Салвадор напредват в постигането на споразумение за разрешаване на проблемите, свързани с използването на Биткойн като законно платежно средство.
Целта на тези дискусии е да се укрепят публичните финанси и да се осигури финансова стабилност, което може да доведе до програма, подкрепена от МВФ.
Фокусът на преговорите между Международния валутен фонд и салвадорските официални лица е върху стратегиите за подобряване на фискалното състояние на страната.
МВФ съобщи, че е постигнат напредък по програма, целяща укрепване на публичните финанси, увеличаване на банковите резерви, повишаване на прозрачността и справяне с рисковете, свързани с Биткойн.
Ключовите аспекти на дискусиите включват увеличаване на първичния фискален баланс с 3.5% от БВП през следващите три години, засилване на банковите резерви с цел поддържане на финансовата стабилност и подобряване на управлението и прозрачността по отношение на употребата на BTC.
МВФ отбеляза, че макар все още да не са се появили рискове, свързани с водещата криптовалута, все още има опасения относно ролята на Биткойн като законно платежно средство. Организацията подчерта значението на продължаващите усилия за повишаване на прозрачността и намаляване на потенциалните рискове.
Пазарът на криптовалути преживя негативна седмица, като този спад се отрази и на базираните в САЩ спот Биткойн и Етериум борсово търгувани фондове (ETF), които достигнаха многомесечни дъна.
Дългогодишният дебат между Биткойн (BTC) и златото като инвестиционни активи отново предизвика сблъсък между легендарния трейдър Питър Бранд и дългогодишния крипто скептик Питър Шиф.
Неотдавнашният срив на крипто пазара вкара настроенията на инвеститорите в зоната на „екстремния страх“ спрямо индекса на страха и алчността на Биткойн.
Цената на Биткойн (BTC) отбеляза значителен спад, като се понижи с над 9% и падна под $53,000 за първи път от повече от месец късно вечерта в петък.