С наближаването на края на 2023 г. пазарът на акции запазва доброто си представяне, но опасенията за възможна рецесия през 2024 г. продължават, което съвпада с рязкото покачване на цената на златото до $2,100 за тройунция и скока на цената на Биткойн (BTC) над $40,000.
Неотдавна Джейми Даймън, главен изпълнителен директор на JPMorgan Chase, предупреди за надвисналата заплаха от инфлация и не изключи възможността за предстояща рецесия. По време на срещата на върха на New York Times DealBook Summit 2023 Даймън изрази тревога относно различни фактори, предизвикващи инфлация, и посъветва да сме готови за потенциални икономически спадове. Той изтъкна значението на глобалното финансиране на инициативи като екологични инициативи, ремилитаризация и справяне с енергийните кризи, но предупреди, че тези усилия могат да изострят инфлацията.
На фона на продължаващите опасения за инфлацията златото и другите суровини отбелязаха значителни печалби напоследък. Според Майк Макглоун, старши стратег на Bloomberg, златото изглежда готово да надмине другите суровини, като се има предвид историческото му представяне от началото на хилядолетието. Въпреки че напоследък се наблюдава рязко покачване на цените на материалите, в момента те отстъпват, след като достигнаха най-високите си нива спрямо златото от 2008 г. насам.
В годината на високи лихвени проценти Биткойн направи забележително възстановяване през 2023 г., като цената му се покачи с над 120% и надхвърли $40,000. В същото време златото показа 16% увеличение от началото на годината, разкривайки значителна разлика в представянето, при която Биткойн значително превъзхожда. Въпросът остава: ще продължи ли тази тенденция и през 2024 г., особено ако настъпи рецесия?
Златото традиционно действа като хедж срещу рецесия, докато Биткойн се държи по-скоро като актив, свързан с риска. Известният критик на Биткойн Питър Шиф предположи, че достигането на златото над $2,100, което е исторически връх, има по-голямо значение от това Биткойн да надхвърли $40,000. Според Шиф златото се намира в неизследвана територия, докато Биткойн се нуждае от 60% рали, за да достигне нови върхове.
Адам Бекк, главен изпълнителен директор на Blockstream, смята, че Биткойн, като дигитално злато, може да надмине физическото злато по стойност в близко бъдеще, вероятно в рамките на продължаващия халвинг цикъл, който продължава приблизително четири години.
Той предвижда значителен приток на капитали към Биткойн, тъй като прехвърлянето на богатство от по-старите поколения към по-младите води до ликвидиране на активи като акции, облигации и пенсионни фондове с цел придобиване на Биткойн.
Брайън Армстронг, главен изпълнителен директор на Coinbase, вижда в Биткойн потенциална защита срещу инфлацията за западната цивилизация. При опасенията за потенциална инфлация в САЩ той разглежда криптовалутите като алтернатива, към която хората могат да се обърнат, предлагайки естествен контрол и баланс.
Армстронг предвижда съжителство между криптовалутите и фиатните валути, като ключова роля ще играят стабилни монети като USDC. Според него този преход би могъл да допълни долара и да служи на дългосрочните американски интереси. Той остава отворен за различни гледни точки по тази идея.
Японската инвестиционна компания Metaplanet е увеличила дела си в Биткойн до 2,100 BTC, като вече контролира 0.01% от общото предлагане.
Според Ки Йонг Джу, главен изпълнителен директор на CryptoQuant, траекторията на цената на Биткойн предполага, че мечи пазар е малко вероятен през тази година.
Популярният инвеститор и автор на книгата „Богат татко, беден татко“ Робърт Кийосаки отново се включи в социалните мрежи, за да обсъди Биткойн, намеквайки, че той може да бъде дългоочакваният отговор на проблема с бедността.
Биткойн се възстанови, след като се понижи до $93,000, но анализаторите предупреждават, че по-нататъшно понижение може да доведе до спад на цените до $86,000.