Какво сочат януарските данни за инфлацията и защо те са важни за пазарите и по-специално за рисковите активи?
Индексът на потребителските цени (ИПЦ) измерва промяната в цените на кошница от стоки и услуги, купувани от домакинствата през определен период.
Той предоставя информация за инфлационните тенденции и се следи отблизо от инвеститорите. Той има значение за паричната политика, финансовите пазари и рисковите активи.
Данните за януари 2022 г. показват, че цените са се повишили с 6.4% на годишна база, което е с 0.1% по-малко спрямо предходния месец. На месечна база обаче инфлацията остана стабилна на равнище от 0.5%.
Бюрото за трудова статистика съобщи, че увеличението на разходите за подслон е имало най-съществен принос за месечното увеличение на всички стоки, като е съставлявало почти половината от месечното увеличение.
Значителното нарастване на разходите за жилища се дължи на рязкото повишаване на лихвените проценти от 0.25% до 4.75% през миналата година. По-нататъшно повишаване на лихвените проценти може да доведе до рязко нарастване на разходите за жилища, което да направи увеличенията контрапродуктивни.
Лихвените проценти се отнасят до кредитополучателите, а най-значимият кредитополучател са собствениците на ипотечни кредити, включително строителните предприемачи и наемодателите. Повишените разходи за ипотечни кредити се прехвърлят върху наемателите, което води до повишаване на разходите за жилища.
Последиците от данните за ИПЦ са значително по-нюансирани, отколкото се предполага, като жилищният пазар и лихвените проценти играят съществена роля за тенденциите. Поради това пазарът третира данните за инфлацията по-скоро не като добри новини, а липса на лоши.
През следващия месец се очаква повишение на лихвените проценти с 0.25%, като пазарите вече го оцениха в края на миналата година, когато председателят на Фед Джером Пауъл поясни, че може да се наложи продължение на повишенията.
По-същественото за инвеститорите обаче са притесненията, свързани с растежа на БВП. Инвеститорите може да се притесняват колко може да се влоши той, ако продължи да показва низходящ тренд.
И обратното, ако растежът се задържи на обещаващи нива, може да настъпи известно облекчение, тъй като инфлацията продължава да намалява.
Криптовалутата падна с около $200 след доклада. Оттогава обаче се възстанови, пробивайки първо над $22,000 и след това $22,500. Към момента на писане на статията Биткойн се движи около $22,720.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Ето какво може да доведе до следващия бичи пазар на криптовалутите
Крипто пазарът бе изправен пред рязък спад, след като президентът Доналд Тръмп обяви нови мита, предизвиквайки разпродажби, които ликвидираха за кратък период над $500 милиона.
Биткойн майнинга претърпя забележителна промяна през последното десетилетие, отдалечавайки се от въглеводородните горива и възприемайки по-устойчиви енергийни практики.
В неотдавнашно живо изявление президентът на САЩ Доналд Тръмп обяви, че новата основна тарифа от 10% ще се прилага универсално за всички държави.
Низходящата тенденция при Биткойн може да се задържи по-дълго от очакваното, според някои анализатори, които намират прилики с мечия пазар през 2022 г.