Цената на Биткойн (BTC) скочи в рамките на около 30 минути след като бе направено съобщението, като проби над $23,400.
В съответствие с пазарните очаквания Федералният комитет по операциите на открития пазар (FOMC) на Федералния резерв повиши референтния си лихвен процент по федералните фондове с 25 базисни пункта до диапазона 4.5% – 4.75%.
Колебаейки се в тесен диапазон около нивото от $23,000 през последните няколко дни, цената на Биткойн (BTC) остана в тази зона малко след съобщението. Въпреки това, активът демонстрира известна сила, стигайки до над $23,600.
След като повишението на лихвения процент с 25 базисни пункта до голяма степен беше включено в цените на рисковите активи, пазарите търсеха за някакви индикация за това какво предстои в политическо изявление. В него се коментира дали централната банка обмисля пауза в цикъла на затягане на паричната политика.
Засега това не изглежда така, като FOMC заяви, че ще са необходими „постоянни увеличения“ на лихвените проценти.
Понастоящем фючърсните пазари на лихвени проценти оценяват крайния лихвен процент по федералните фондове на 4.94%.
Биткойн се повиши по време на изказването на Пауъл, като търговците обърнаха внимание на думите на председателя на Фед, че „[дезинфлационният] процес е започнал“.
Пауъл изглежда също така предположи, че прекратяването на режима на повишаване на лихвените проценти е било сред обсъжданите теми на днешната среща. Заедно с Биткойн – който сега достигна $23,680 – акциите и златото преминаха в зелена зона, докато лихвените проценти и доларът се понижават.
Председателят на Фед Джером Пауъл подчерта, че макар ръстът на цените да е започнал да се забавя, централната банка не е убедена, че инфлацията е на т.нар. „устойчив низходящ път“.
Той неколкократно посочи основните услуги без жилищата – широка категория, която представлява повече от половината от разходите – като област на безпокойство, като се има предвид как цените продължават да нарастват.
И намекна, че макар точният път напред да е несигурен, служителите на Фед продължават да виждат необходимостта от „текущо увеличение“, потенциално многократно, на лихвения процент.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Биткойн: Колко може да скочи активът до края на 2023-та?
„Би било преждевременно, много преждевременно, да обявяваме победа или да мислим, че наистина сме се справили“, каза Пауъл.
Виждаме, че ни предстои още много работа.
В миналото Фед е подчертавал, че не иска да затяга прекалено много мерките, особено като се има предвид, че паричната политика действа със закъснение и че ефектите от досегашните усилия все още се отразяват на икономиката като цяло.
Но банката също така не иска да спре или да обърне преждевременно курса си на затягане от опасения, че това би позволило на икономиката да се раздвижи и цените отново да се повишат.
Ходът от сряда представлява решение за по-бавно затягане в опит да се избегне рецесия. Той също така подсказва, че в момента Фед все още не е убеден, че инфлацията е на път да се върне чак до 2%, и че служителите смятат, че имат още работа.
Робърт Кийосаки, автор на „Богат татко и беден татко“, разкри на 1 юли, че е закупил още един Биткойн, потвърждавайки своята дългосрочна оптимистична позиция, дори и това да е свързано с личен риск.
Според най-новите пазарни прогнози на Standard Chartered, през втората половина на 2025 г. Биткойн ще отбележи най-силното си поскъпване спрямо долара в историята.
Губернаторът на Аризона Кейти Хобс официално наложи вето върху законопроект 2324 на Камарата на представителите, който имаше за цел да създаде държавен фонд за резерв от конфискувани крипто активи.
Публичните корпорации драстично увеличиха своите Биткойн (BTC) активи през 2025 г., придобивайки повече от двойно количеството, закупено от спот борсово търгуваните фондове (ETF) през първата половина на годината.