Един катализатор може да се отрази много позитивно на цената на водещата по пазарна капитализация криптовалута, а оттам и на целия пазар.
Следващият халвинг на Биткойн (BTC), който се очаква да се случи между април и май 2024 г.може да се отрази положително на притежателите на актива.
Според нов доклад на компанията за анализи Messari, събитието може да предизвика рали на BTC.
Халвингът намалява количеството биткойни, добивани с всеки блок, като по този начин намалява общото предлагане на актива. Това може да доведе до увеличаване на търсенето, тъй като е вероятно повече инвеститори да закупят Биткойн с надеждата да се възползват от нарастващите цени. Освен това ограниченото предлагане може да действа и като хедж срещу инфлацията за тези, които инвестират в BTC.
Както може да се види от изображението по-долу, след халвинг винаги следва скок на цената и възход.
Въпреки че това намаляване на наградите може да има подобен ефект върху цената, миньорите могат да бъдат засегнати.
Един от недостатъците на халвинга е, че то може да доведе до намаляване на стимулите за миньорите да продължат да верифицират транзакциите. Ако твърде много от тях прекратят дейността си, това би довело до намаляване на цялостната сигурност на мрежата на Биткойн и до спад в скоростта на работа.
Таксите, които се плащат на миньорите, също са намалели и са достигнали едномесечно дъно, според Glassnode.
📉 #Bitcoin $BTC Percent Miner Revenue from Fees (7d MA) just reached a 1-month low of 1.981%
Previous 1-month low of 1.998% was observed on 10 December 2022
View metric:https://t.co/NphJIZNcsL pic.twitter.com/haLVdFDR6C
— glassnode alerts (@glassnodealerts) December 11, 2022
Този спад в приходите и таксите преди намаляването им наполовина може да представлява сериозна заплаха за добиващите в мрежата.
За да остане добивът рентабилен, цената на Биткойн ще трябва да се покачи.
Броят на адресите, притежаващи повече от една монета, беше достигнал исторически максимум от 192,000. Това подсказва, че интересът към актива от страна на големите инвеститори нараства.
Въпреки че големите адреси бяха показали интерес си към Биткойн, броят на търговците, които отварят дълги (лонг) позиции на BTC, спадна. Както може да се види от изображението по-долу, броят на търговците с лонг позиция в Биткойн, намаля през последния месец.
Липсата на дълги позиции с ливъридж може говори за спад в размера на спекулациите на пазара, което индикира, че по-малко инвеститори са склонни да поемат по-голям риск. Това може да доведе до намаляване на общата волатилност и до стабилизиращ ефект върху цената на Биткойн. В допълнение, това може да намали ликвидността на пазара, тъй като по-малко търговци ще могат бързо да влизат и излизат от позиции с висока честота.
Друг фактор, който би могъл да повлияе на цената на BTC, е стимулът на краткосрочните притежатели да продават своите позиции. На изображението по-долу може да се види, че съотношението на пазарната стойност към реализираната стойност (MVRV) се е увеличило. Това предполага, че в момента повече притежатели биха могли да реализират печалба, ако продадат.
Ако краткосрочните продавачи се поддадат на натиска и започнат да продават, това може да доведе до леко поевтиняване на Биткойн в близко бъдеще.
Проучване на инвестиционната компания VanEck показва, че докато правителството на САЩ обсъжда потенциален резерв от Биткойн, 21 щата вече осъществяват планове за придобиване на BTC.
JPMorgan отчита, че институционалният интерес към фючърсите върху Биткойн и Етериум намалява, което оставя крипто пазара в уязвимо положение.
Microsoft представи най-новия си квантов пробив, но може ли той да представлява риск за инфраструктурата за сигурност на Биткойн?
Само за една година спот Биткойн ETF в САЩ надхвърлиха $750 милиарда общ обем на търговията от въвеждането им през януари 2024 г.