Инвеститорите в Биткойн се подготвят за волатилна седмица, тъй като ключовите икономически данни в САЩ могат да повлияят на следващото движение на криптовалутата.
Докладите за заетостта, инфлацията и политиката на Федералния резерв се очаква да определят пазарните нагласи, като траекторията на BTC ще зависи от това дали икономическата слабост ще подхрани очакванията за намаляване на лихвите или силните данни ще повишат курса на щатския долар, създавайки низходящ натиск върху водещия дигитален актив.
Събитията през седмицата започват с националния доклад за заетостта на ADP в сряда, който предлага информация за растежа на работните места в частния сектор. Прогнозите сочат, че ръстът на заетостта през февруари може да се забави до 143,000 спрямо 183,000 през януари. По-слаб от очакваното доклад би могъл да засили спекулациите за намаляване на лихвените проценти от страна на Фед, което може да доведе до повишаване на стойността на Биткойн. Обратно, по-силните данни за броя на работните места биха могли да сигнализират за икономическа устойчивост, засилвайки силата на долара и отклонявайки вниманието на инвеститорите от BTC.
Докладът за първоначалните молби за помощи при безработица в четвъртък ще предостави моментна картина на условията на пазара на труда в реално време. През предходната седмица молбите за помощи нараснаха до 242,000, надминавайки очакванията за 225,000. Продължаващо увеличение може да подчертае икономическите затруднения, което да направи Биткойн по-привлекателен като алтернативен актив. Въпреки това, по-малък брой молби би означавал стабилност, което потенциално би ограничило привлекателността на хеджирането на BTC.
В петък докладът за равнището на безработица в САЩ ще бъде внимателно наблюдаван. Прогнозите сочат, че ръстът на работните места ще достигне 160,000, което е повече от 143,000 през януари, а безработицата ще се повиши до 4.1%. Силният пазар на труда може да накара Фед да запази настоящите лихвени проценти, което може да отслаби динамиката на Биткойн.
Всички погледи ще бъдат насочени и към речта на председателя на Федералния резерв Джером Пауъл в петък. Инвеститорите ще проучат внимателно коментарите му за улики относно бъдещата лихвена политика. Пауъл сигнализира за предпазлив подход, като не демонстрира спешна необходимост от понижаване на лихвите.
Освен това докладът за потребителските заеми в петък ще отрази тенденциите при вземането на заеми. През декември се наблюдава рязко увеличение от $40.85 милиарда, което е сигнал за силно потребителско доверие. Ако кредитната експанзия продължи, разполагаемият доход може да се насочи към традиционните пазари, а не към Биткойн.
Понастоящем Биткойн се търгува около $92,000, като от началото на седмицата отчита ръст от 8%. При наличието на важни икономически данни на хоризонта се очаква волатилност. Дали BTC ще се изтласка нагоре или ще срещне съпротива, ще зависи от това как тези събития ще оформят нагласите на инвеститорите.
Щатът в САЩ предлага 10% от публичните средства да се насочат към Биткойн.
Биткойн ETF-ите в САЩ бележат подновен инвеститорски интерес, отбелязвайки тридневна поредица от нетни входящи потоци, докато базираните на Етериум фондове продължават да се борят с постоянни отливи.
Японската инвестиционна компания Metaplanet набра 2 милиарда йени ($13.4 милиона) чрез нов кръг от емитиране на облигации с нулева лихва, засилвайки своя ангажимент за натрупване на Биткойн.
Известен крипто анализатор, който точно прогнозира пазарното дъно на Биткойн през 2022 г., смята, че са необходими две ключови събития, за да може BTC да възвърне силната си възходяща инерция.