Биткойн (BTC) отбеляза ръст от над 40% тази година, надминавайки основните борсови индекси, облигациите, златото и дори петрола, който напоследък бележи ръст поради геополитическото напрежение.
Според данни на Goldman Sachs, въпреки че представянето на Биткойн е завидно, то не компенсира адекватно неговата волатилност.
Съотношението между възвръщаемостта на Биткойн от началото на годината и неговата волатилност е под 10%, което е значително по-малко от най-добрата възвръщаемост на златото, коригирана спрямо риска, от близо 20%.
Това съотношение отразява колко възвръщаемост генерира дадена инвестиция спрямо нейния риск или волатилност, като златото постига 28% увеличение на общата възвръщаемост.
Интересното е, че единствените други инвестиции с по-ниско съотношение на възвръщаемост към волатилност от Биткойн, както е посочено в доклада на Goldman от 7 октомври, озаглавен „Oil on the Boil“, са родния токен на Етериум, ETH, японският индекс TOPIX и енергийният индекс S&P GSCI. Това сравнително ниско ниво на коригиран спрямо риска резултат подкрепя отдавнашната гледна точка на крипто скептиците, които твърдят, че волатилността на Биткойн му пречи да служи като актив убежище като златото.
Освен това то изяснява неотдавнашната динамика на пазарите: когато Иран изстреля ракети към Израел, напрежението в Близкия изток ескалира, което доведе до повишаване на цените на златото, докато Биткойн загуби част от стойността си заедно с фондовите пазари.
Намалената възвръщаемост, съобразена с риска, прави спекулативните инвестиции по-малко привлекателни, което вероятно обяснява нарастващия интерес към „cash-and-carry“ арбитража на Биткойн сред традиционните инвеститори. Тази стратегия позволява на търговците да избегнат рисковете, свързани с ценовите колебания, като същевременно се възползват от ценовите разлики между спот и фючърсните пазари.
Финансовите кръгове в САЩ се готвят за потенциални промени, след като според информации председателят на Федералния резерв Джером Пауъл обмисля да се оттегли от поста си.
Защитникът на златото Питър Шиф отправи строго предупреждение относно паричната политика и предизвика нова дискусия относно възприеманата оскъдица на Биткойн. В две широко коментирани публикации на 12 юли Шиф критикува настоящата позиция на Федералния резерв относно лихвените проценти и оспори логиката зад ограничението на предлагането на ВТС до 21 милиона.
Между балансите на Биткойн на борсите и неговата бързо нарастваща пазарна цена се наблюдава рязко разминаване, което сигнализира за подновяване на дългосрочното натрупване и свиване на предлагането.
Чанпен Джао, бившият главен изпълнителен директор на Binance, според информация от доклад на Bloomberg News от 11 юли, е подкрепял крипто проекти, свързани със семейството на Тръмп, докато е търсил президентско помилване.