След като получи одобрение от SEC за спот Биткойн ETF, фокусът на пазара на криптовалути се измества към дългоочакваното халвинг събитие на BTC, което се очертава да бъде второто значимо събитие през 2024 г.
В исторически план събитието, при което възнаграждението за миньорите от мрежата на Биткойн се намалява наполовина, е действало като катализатор за зрели бичи пазари.
Въпреки това периодът, предшестващ халвингът, се характеризира със значителна волатилност в ценовото действие на BTC. През 2016 г. флагманската криптовалута стана свидетел на значителен скок, за да преживее корекция непосредствено след халвингът.
За разлика от това, през 2020 г. два месеца преди половинчатото разделяне се наблюдаваха значителни спадове, които съвпаднаха с по-широкия пазарен срив след Ковид.
Продължаващите динамични увеличения на цената на BTC от началото на 2023 г. повишават вероятността за сценарий, подобен на този от 2020 г. Тъй като пазарът на криптовалути в момента проявява значителна активност, много анализатори са в очакване на сигнали, показващи потенциална по-дълбока корекция. Възниква въпросът: трябва ли да очакваме спад на цените в очакване на халвингът на BTC?
Правейки паралели с 2019 г., настоящата графика на цената на BTC показва няколко технически прилики. Ако историята се повтори, Биткойн потенциално може да претърпи спад от 53%, връщайки се към нивото от $23,000.
Разглеждането на събитията, водещи до халвингът през 2020 г., разкрива поредица от драматични случки. След като в края на бичия пазар през 2017 г. достигна исторически връх малко под $20,000, BTC преживя мечи пазар, достигайки макродъно при $3,215 през декември 2018 г., което отразява 84% спад.
След тази стандартна пазарна корекция последва възстановяване, което бе очаквано да продължи до планираното халвинг събитие през май 2020 г. Настъпи обаче непредвидено събитие от типа „черен лебед„, като Ковид пандемията породи глобален срив. Биткойн за кратко отново спадна до нивото от $4,000, формирайки дългосрочен модел на двойно дъно.
Интересно е, че само няколко седмици по-късно Биткойн се възстанови до около $9,000 и това ценово ниво се задържа както преди, така и след халвингът през май 2020 г. Интригуващо е, че зрелият бичи пазар започна едва през юли 2020 г., като това се случи 55 седмици (повече от година) след местния връх от 2019 г.
Настоящият технически сценарий, наблюдаван на дългосрочната графика на Биткойн, наподобява този от 2019 г. Неотдавнашните възходящи движения доведоха цената на BTC до района на златния джоб, като кулминацията беше локален връх при около $49,000. Интересно е, че достигането на това макроравнище съвпадна с одобрението на спот ETF за Биткойн.
Ако тази конкретна зона действа като локален връх, това може да е сигнал за началото на по-съществена корекция на пазара на криптовалути. В случай че цената на BTC тръгне надолу, този спад може да доведе до нивото от $28,000.
Ако обаче спадът се задълбочи, отразявайки 53% корекция, подобна на тази от предишния цикъл, Биткойн може да намери подкрепа в диапазона от $23,000. Алтернативно, ако настоящият пазар се придържа към времево сходство с предишния цикъл, началото на зрял бичи пазар може да се очаква едва след 55 седмици, което съвпада с януари 2025 г.
На 17 април 2025 г. американските спот Биткойн ETF-и отбелязаха значителен ръст на входящите потоци, докато Етериум ETF-ите не отбелязаха движения, според данни на Farside Investors.
През 2024 г. Биткойн се издигна до нови висоти, но вълнението, което някога съпътстваше тези важни събития, липсва. Сегашният пазар се усеща предимно умерен – повече спокойствие, отколкото хаос.
Оклахома взе решение, след като внимателно анализира предложението за Биткойн резерв в Щатския сенат.
Поредица от предупреждения повишава възможността крипто пазарът да навлиза в мечи етап.