Международният валутен фонд (МВФ) официално включи Биткойн и други дигитални активи в глобалната си рамка за икономическа отчетност, променяйки начина, по който криптовалутите се класифицират в международните финанси.
Тази промяна е част от последния наръчник на МВФ за платежния баланс (BPM7), публикуван на 20 март, който въвежда нов подход за категоризиране и проследяване на трансграничните крипто транзакции.
Дигиталните активи сега се класифицират на заменяеми и незаменяеми токени, като Биткойн и подобни криптовалути се третират като капиталови активи. Тъй като тези активи нямат съответни пасиви, всички трансгранични транзакции с тях вече ще се записват в капиталовите сметки като прехвърляне на непроизведени активи.
Стабилните монети, от друга страна, се признават за финансови инструменти, което ги поставя наред с традиционните финансови активи в икономическите отчети.
От МВФ също така признаха, че някои криптовалути, като Етериум и Solana, биха могли да бъдат категоризирани като активи, подобни на акции, ако се държат от инвеститори в различни юрисдикции, което ги прави сравними с чуждестранните капиталови инвестиции.
Освен това в новите насоки се разглеждат възнагражденията от стейкинг, като се предполага, че приходите биха могли да се считат за сходни с изплащането на дивиденти в зависимост от начина на употреба на активите. Тази промяна сигнализира за еволюираща перспектива за ролята на криптовалутите в глобалната финансова система.
На 21 април Биткойн за кратко премина границата от $88,000, отчитайки ръст от 3% за последните 24 часа.
Нова вълна от спекулации се появи на крипто пазара след голямата емисия на стабилни монети от Tether, която по-рано днес тихомълком eмитира USDT на стойност $1 милиард в мрежата на Tron.
Японската инвестиционна компания Metaplanet увеличи притежанията си в Биткойн до над $400 милиона, след като придоби 330 BTC за $28.2 милиона на средна цена от $85,605.
Биткойн се завърна, като за кратко надхвърли $87,000 за пръв път от седмици насам, тъй като условията за ликвидност в световен мащаб се подобряват, а институционалните играчи демонстрират признаци на подновен апетит, макар че опасенията около търговската несигурност в САЩ държат по-широките пазари под напрежение.