Биткойн, водещата криптовалута, не успя да удържи нивото на подкрепа от $60,000 и отбеляза спад.
Няколко фактора допринесоха за този спад, като най-значимият от тях бяха по-добите от очакваното данни за инфлацията в САЩ. Това развитие може да забави плановете на Федералния резерв за намаляване на лихвените проценти или да доведе до по-малки намаления.
Освен това съдебните действия на Комисията по ценните книжа и фондовите борси (SEC) срещу крипто компанията Cumberland, обвиняваща я в продажба на нерегистрирани ценни книжа, добавиха допълнителен натиск.
Някои от анализаторите смятат, че премахването на правните пречки, свързани с продажбата на BTC токените, иззети от Silk Road, също изигра роля.
Спадът на цената предизвика вълна от ликвидации, като през последния час бяха изтрити около $50 милиона, от които $49 милиона бяха лонг позиции.
През последните 24 часа ликвидациите достигнаха $231 милиона, като $203 милиона бяха лонг позиции. При Биткойн беше регистрирана най-високата сума на ликвидациите, възлизаща на $72 милиона.
Понижението на Биткойн от неотдавнашния му исторически връх от $123,000 до под $117,000 предизвика вълнение, но според Deutsche Bank това не е типичен спад.
След като Биткойн достигна исторически върхове, в социалните медии се разразиха дискусии, свързани с криптовалутите.
В поразително противоречие с дългогодишния си скептицизъм към криптовалутите Vanguard Group вече притежава повече от 20 милиона акции на Strategy Inc.- софтуерната компания, която е известна с това, че е свързана с Биткойн чрез огромните си дялове.
Биткойн се изстреля към границата от $122,000 след вълна от ликвидации на шорт позиции, което повтаря пазарното поведение, наблюдавано за последно през ноември 2024 г.