Тази седмица беше неблагоприятна за крипто пазара и петък не беше изключение. Късно вечерта в петък Биткойн и повечето алткойни отбелязаха значителен спад, след доклада за заетостта в САЩ.
Цената на Биткойн достигна 6-месечно дъно под $53,000 след спад от 5.6% през последните 24 часа и почти 10% на седмична графика. Въпреки това към 7 септември (08:30 ч. българско време) криптовалутата си върна част от загубите и се ъргува за около $54,350.
По данни на Coinglass от крипто пазара бяха ликвидирани $315 милиона ($219 милиона в лонг позиции и $95 милиона в шорт позиции).
1-дневният технически анализ на TradingView също показва мечи импулс – Обобщението и пълзящите средни сочат „силна продажба“ съответно при 16 и 14, докато осцилаторите показват „продажба“ при 2.
Етериум също претърпя значителен спад в цената и в момента се търгува на ниво от $2,258 след 5% спад през последните 24 часа и има търговски обем от около $25.9 милиарда.
Крипто пазарът загуби 4.45% през изминалия ден, а общата пазарна капитализация в момента възлиза на $1.88 трилиона.
Меме токените бяха най-големите губещи през този период, като към петък късно вечерта PEPE спадна с 8.73%, а Dogecoin загуби 8.34%.
В петък Уолстрийт се сблъска и с още един рязък спад, като технологичните акции – някогашните любимци на пазара – понесоха тежък удар. Това се случи, след като дългоочакваният доклад за работните места в САЩ разкри по-слаби от очакваното данни, което засили опасенията за състоянието на икономиката.
Индексът S&P 500 потъна с 1.7%, отбелязвайки най-лошото си седмично представяне от март 2023 г. насам. Технологични гиганти като Broadcom и Nvidia поведоха спада, тъй като инвеститорите започнаха да се опасяват, че оценките им са били прекалено завишени по време на възхода, предизвикан от изкуствения интелект, което допринесе за 2.6% спад на Nasdaq composite.
Индустриалният индекс Dow Jones Industrial Average също понесе удар, като спадна с 410 пункта, или 1%, след като първоначално сутринта спечели 250 пункта.
Междувременно пазарът на облигации преживя нестабилни колебания. Доходността на държавните облигации спадна, възстанови се и след това отново спадна, след като докладът за заетостта разкри, че през август работодателите в САЩ са наели по-малко работници от очакваното. Това бе вторият пореден месец на незадоволителен ръст на работните места, което се прибави към неотдавнашните признаци за икономическа слабост в сектори като производството.
Когато на 22 май Биткойн премина границата от $111,000, с което надмина предишния си рекорд, активността на фючърсния пазар избухна в отговор.
Преди 15 години един програмист, без да подозира, направи история, когато размени 10,000 ВТС за две пици – това е първата документирана крипто покупка.
Рекордните стойности на Биткойн възродиха пазарния оптимизъм, но за разлика от краткотрайния скок, наблюдаван през януари, сегашното рали изглежда е изградено върху по-твърда основа.
Нов анализ на крипто компанията Matrixport предполага, че настоящото рали на Биткойн се дължи на силен интерес на спот пазара, а не на рискови спекулации, което бележи преход към по-стабилна пазарна динамика.