Общото количество на Биткойн (BTC), коeто не е билo активнo през последните шест месеца, е достигналo малко под 15 милиона, според данни на Glassnode.
Графиката по-долу представя общото предлагане на Биткойн, което е в застой от поне шест месеца, със синята зона. Данните започват от 2010 г. и показват постоянно нарастване, с изключение на кратките периоди през 2018 г. и в края на 2021 г.
Общото предлагане се оттегли до около 12 милиона през 2021 г. и отбеляза 25% увеличение до 15 милиона.
Общият обем на неактивните монети обикновено нараства по време на мечи пазари, защото спекулантите и инвеститорите, преследващи огромна възвръщаемост на краткосрочните си инвестиции, напускат пазара. Търпеливите дългосрочни инвеститори обаче остават в пазара на криптовалути и се възползват от по-ниските цени, за да акумулират.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: „Биткойн е най-сигурната, най-децентрализираната и най-ликвидната мрежа“ – инвестиционен гигант
Графиката по-долу улавя по-подробен поглед върху общото предлагане на Биткойн в застой. Зелените области показват увеличение, а червените – намаление на общите нива на предлагане.
Данните показват, че дългосрочните притежатели са продали около 300,000 BTC между средата на ноември и средата на декември 2022 г., което съответства с периода на срив на FTX. През последните 30 дни обаче се наблюдава ясен отскок, който показва, че около 250,000 Биткойн са влезли в графата на старите монети, като са останали в застой в продължение на поне шест месеца.
Проучване на инвестиционната компания VanEck показва, че докато правителството на САЩ обсъжда потенциален резерв от Биткойн, 21 щата вече осъществяват планове за придобиване на BTC.
JPMorgan отчита, че институционалният интерес към фючърсите върху Биткойн и Етериум намалява, което оставя крипто пазара в уязвимо положение.
Microsoft представи най-новия си квантов пробив, но може ли той да представлява риск за инфраструктурата за сигурност на Биткойн?
Само за една година спот Биткойн ETF в САЩ надхвърлиха $750 милиарда общ обем на търговията от въвеждането им през януари 2024 г.