Цената на Биткойн (BTC) отбеляза значителен спад, като се понижи с над 9% и падна под $53,000 за първи път от повече от месец късно вечерта в петък.
Този рязък спад накара крипто ентусиастите да се запитат за факторите, които стоят зад него, и какво означава той за бъдещата траектория на Биткойн.
За ключов фактор при неотдавнашния спад на Биткойн е публикуването на данните за пазара на труда в САЩ.
Слабите данни за работните места често сигнализират за икономическо забавяне, което прави инвеститорите по-предпазливи. Това доведе до повишена волатилност при Биткойн, който, подобно на други рискови активи, отбеляза спад в цената си.
Друг основен фактор за спада на цената на Биткойн е значителният отлив на средства от спот Биткойн фондовете, търгувани на борсата (ETF). Данните от Farside сочат, че на 6 септември от 10 фонда за Биткойн са изтеглени над $227.9 милиона, като най-голям дял от тези изходящи потоци има фондът FBTC на Fidelity.
Не бива да се забравя и че от средата на август насам миньорите на Биткойн акумулират BTC. Въпреки това, след като цената вече е под $60,000, нарастват опасенията, че на миньорите може да им се наложи да продадат притежаваните от тях активи, за да покрият разходите си.
Данните от Glassnode сочат, че ако мечите настроения на пазара продължат, натискът за продажба от страна на миньорите може да се увеличи, което ще увеличи допълнително натиска за понижаване.
Освен това се наблюдават и нарастващите опасения за потенциална рецесия в САЩ, който според доста наблюдатели също допринесоха за спада на BTC.
Защитникът на златото Питър Шиф отправи строго предупреждение относно паричната политика и предизвика нова дискусия относно възприеманата оскъдица на Биткойн. В две широко коментирани публикации на 12 юли Шиф критикува настоящата позиция на Федералния резерв относно лихвените проценти и оспори логиката зад ограничението на предлагането на ВТС до 21 милиона.
Между балансите на Биткойн на борсите и неговата бързо нарастваща пазарна цена се наблюдава рязко разминаване, което сигнализира за подновяване на дългосрочното натрупване и свиване на предлагането.
Робърт Кийосаки, автор на „Богат татко, беден татко“, разкри, че е купил още Биткойн на цена $110,000 и сега се позиционира за това, което макроинвеститорът Раул Пал нарича „Банановата зона“ — параболичната фаза на пазарния цикъл, когато FOMO (страхът да пропуснеш нещо) взима превес.
Биткойн достигна нов рекорд от $118,000, но какво наистина подхрани това рали?