Секторът за добив на Биткойн в САЩ се подготвя за потенциални предизвикателства, след като президентът Доналд Тръмп обяви нови мита, които ще влязат в сила на 5 април.
Политиката предвижда минимално мито от 10% върху целия внос, което предизвиква загриженост сред майнинг компаниите, които разчитат в голяма степен на международните вериги за доставки.
В допълнение към общата тарифа за внос, страни като Тайланд и Малайзия, които играят значителна роля във веригата за доставка на хардуер за добив на Биткойн, ще се сблъскат с още по-строги мита. От 9 април таксите за внос от Тайланд ще нараснат до 36%, а тези от Малайзия ще се увеличат до 24%.
Въпреки че много реномирани ВТС майнинг операции са базирани в Съединените щати, голяма част от тяхното оборудване е с произход от Азия. Един от най-големите хардуерни производители, Bitmain, със седалище в Пекин, поддържа производствени мощности в страни като Индонезия, Малайзия и Тайланд.
Реагирайки на внезапното обявяване на митата, Luxor Technology, базиран в САЩ софтуерен оператор и доставчик на услуги за добив на Биткойн, бързо коригира своята логистика. Лин, който управлява хардуера в Luxor, съобщи, че компанията е ускорила доставката на 5,600 майнинг машини от Тайланд до САЩ в рамките на тесен 48-часов прозорец, за да избегне увеличените разходи.
Рязката промяна на вносните мита накара добивните компании да преразгледат оперативните си стратегии. Нарастващите разходи за основно оборудване биха могли да повлияят на хаш рейта в мрежата на водещия дигитален актив, което в крайна сметка ще се отрази на рентабилността на добива в САЩ.
С нарастването на търговското напрежение дългосрочните последици за майнинг инфраструктурата на Биткойн и сигурността на
веригата за доставки остават непредсказуеми, като оставят компаниите в напрежение, докато се ориентират в новия пейзаж.
Защитникът на златото Питър Шиф отправи строго предупреждение относно паричната политика и предизвика нова дискусия относно възприеманата оскъдица на Биткойн. В две широко коментирани публикации на 12 юли Шиф критикува настоящата позиция на Федералния резерв относно лихвените проценти и оспори логиката зад ограничението на предлагането на ВТС до 21 милиона.
Между балансите на Биткойн на борсите и неговата бързо нарастваща пазарна цена се наблюдава рязко разминаване, което сигнализира за подновяване на дългосрочното натрупване и свиване на предлагането.
Робърт Кийосаки, автор на „Богат татко, беден татко“, разкри, че е купил още Биткойн на цена $110,000 и сега се позиционира за това, което макроинвеститорът Раул Пал нарича „Банановата зона“ — параболичната фаза на пазарния цикъл, когато FOMO (страхът да пропуснеш нещо) взима превес.
Биткойн достигна нов рекорд от $118,000, но какво наистина подхрани това рали?