Начало » Биткойн » Биткойн и инфлацията – какво може да последва?

Биткойн и инфлацията – какво може да последва?

16.12.2022 10:54 3 мин. четене Alexander Stefanov
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Биткойн и инфлацията – какво може да последва?

Докато ФЕД се бори с предизвикателствата на високата инфлация и икономическата несигурност, много инвеститори следят Биткойн и как обстоятелствата могат да повлияят на стойността му.

Биткойн и по-широкият криптопазар обърнаха посоката си в отговор на съобщението на Федералния резерв на САЩ за увеличение на лихвените проценти с 50 базисни пункта, заличавайки печалбите, реализирани преди FOMC.

Биткойн и обявлението на ФЕД

Федералният резерв постоянно повишава лихвените проценти в опит да облекчи икономиката и да овладее инфлацията, която доведе цените на основните стоки до рекордни стойности.

Вчера цената на Биткойн достигна едномесечен връх ($18,303) и имаше кратко възстановяване на положителната инерция, но консервативният доклад на Федералния комитет по операциите на открития пазар (FOMC) и коментарите на председателя на Фед Джером Пауъл доведоха BTC до дъно от $17,649 според данни от CoinMarketCap.

Цената на BTC направи значителни движения около съобщението на централната банка.

Преди изявлението на Пауъл ключовите индекси бяха в зелената зона; след това обаче те отчетоха загуби. В края на търговската сесия Dow Jones, Nasdaq и S&P бяха на червено.

В сряда следобед Пауъл заяви пред представителите на пресата, че „имаме още работа за вършене“, подчертавайки че рисковете от инфлация са се повишили.

Анализаторът Майкъл ван де Поуп подчерта, че покачването на Биткойн до над $18,300 е петседмичен връх, което всъщност е сигнал за оптимизъм.

[Биткойн] падна от $20,000 до $15,600 заради срива на FTX.

В момента се търгува на ниво от $18,000, което е малко по-високо от най-ниското ниво през юни.

Разбирам мечата теза, но това честно казано е знак за сила за Биткойн.


ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Биткойн и Етериум: Виждаме обещаващи признаци, според макро анализатор


Биткойн и инфлацията

Инфлацията може да повлияе на стойността на най-голямата криптовалута по няколко начина.

Ако инфлацията е висока и стойността на местната валута (напр. щатския долар) намалява, хората могат да възприемат Биткойн като по-привлекателна инвестиция, тъй като той не е обвързан с конкретна държава или правителство. В този случай търсенето на BTC може да се увеличи, което да доведе до повишаване на стойността му. 

Ако обаче високата инфлация е съпътствана от икономически сътресения или несигурност, това може да доведе до спад в доверието на инвеститорите и до намаляване на търсенето, което от своя страна може да потисне цената му.

Нека разгледаме специфичен сценарий, с цел да изясним какво точно се има предвид.

Представете си, че дадена държава преживява тежък икономически спад, има висока безработица и бързо девалвираща валута. В същото време инфлацията се покачва рязко, като цените на основните стоки и услуги се увеличават драстично. Много хора може да се окажат принудени да продадат притежаваните от тях биткойни, за да платят ежедневните си разходи и да защитят стойността на спестяванията си. Това може да доведе до намаляване на търсенето на BTC, което да доведе до спад на цената му.

Освен това икономическите сътресения и високата инфлация биха могли да доведат и до липса на доверие сред инвеститорите и до общо нежелание за поемане на риск. В този случай дори тези, които не са пряко засегнати от икономическия спад, може да са по-малко склонни да инвестират в Биткойн, което да доведе до по-нататъшно понижение на цената му или поне стагнация.

Това е само хипотетичен сценарий и има много други фактори, които биха могли да повлияят на цената на актива в подобна ситуация. Струва си също да се отбележи, че децентрализираният характер на Биткойн и ограниченото предлагане потенциално биха могли да осигурят известна защита срещу инфлацията, но това ще зависи от конкретните обстоятелства и от това как хората възприемат и реагират на ситуацията.

С над 8 години опит в индустрията на криптовалутите и блокчейн, Александър е опитен създател на съдържание и пазарен анализатор, посветен на това да направи дигиталните активи по-достъпни и разбираеми. Той е специалист в разбиването на сложни крипто тенденции, анализирането на пазарни движения и създаването на задълбочено съдържание, насочено към образованието както на новодошлите, така и на опитни инвеститори. Александър е изградил репутация на човек, който предоставя навременни и точни анализи, като същевременно следи отблизо регулаторните промени, нововъзникващите технологии и макроикономическите тенденции, които оформят бъдещето на дигиталните финанси. Работата му се корени в страстта към иновациите и твърдото убеждение, че широко разпространеното образование е ключ към ускоряване на глобалното приемане на криптовалутите.

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Биткойн Новини

Strategy набира $2 милиарда за покупка на още Биткойн

MicroStrategy удвоява стратегията си за Биткойн с мащабно набиране на средства в размер на $2 милиарда. Първоначално планираната сума от $500 милиона, компанията разшири предлагането си, след като видя силно инвеститорско търсене.

24.07.2025 23:30 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Arkham Intelligence: Правителството на САЩ държи поне 198,000 BTC

По данни на Arkham Intelligence правителството на САЩ притежава над 198,000 BTC на стойност приблизително $23.5 милиарда.

24.07.2025 18:30 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Tesla oтчита ръст на приходите през второто тримесечие – какви са причините?

През второто тримесечие на 2025 г. Tesla зашемети инвеститорите с печалба от $1.2 милиарда, което е почти три пъти повече от нетната печалба за предходното тримесечие.

24.07.2025 10:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Най-големият Биткойн миньор набира $850 милиона, за да купи ВТС

MARA Holdings, Inc. (NASDAQ: MARA), водеща компания в областта на дигиталната инфраструктура и добива на Биткойн, обяви плановете си да набере $850 милиона чрез частно предлагане на 0.00% конвертируеми старши облигации с падеж 2032 г.

24.07.2025 9:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov
Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.