Намаляването на инфлацията може да се окаже добър признак за рисковите активи като акциите и криптовалутите.
Последните данни отбелязват спад от 60 базисни пункта на месечна база спрямо рекордните за четири десетилетия 9.1%, отчетени през юни, което подсказва, че инфлацията може би е достигнала своя връх.
Биткойн и Етериум скочиха веднага след споделянето на данните за индекса на потребителските цени.
Според последните данни за индекса на потребителските цени, публикувани днес от Бюрото по трудова статистика на САЩ, през юли инфлацията се е понижила до 8.5%, което е под очакванията на икономистите от 8.7%.
Според доклада цените на бензина и енергията са се понижили, компенсирайки ръста на цените на храните и жилищата. Индексите на бензина и енергията се понижиха съответно със 7.7% и 4.6%, докато индексите на храната и жилищата се повишиха с 1.1% и 0.5% на месечна база.
Въпреки това основният индекс на потребителските цени, който изключва волатилните цени на енергията и храните, се повиши с 0.3% за същия период.
Федералният резерв се бори с повишаването на цените с четири последователни повишения на лихвените проценти през последните месеци, като се стреми да постигне отчет от 2%.
Макар Фед да е далеч от целта си, забавянето през миналия месец може да събуди надеждите на пазара за евентуален обрат в паричната политика на централната банка на САЩ.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Майк Новограц разглежда какво предстои за Биткойн
Като се има предвид изричният мандат на Фед за осигуряване на максимална заетост и ценова стабилност, положителният доклад на Бюрото за заетостта от миналия петък – според който равнището на безработица в САЩ е ниско (3.5%), и спадът на инфлацията, централната банка потенциално би могла да си позволи по-малко агресивна политика на затягане занапред и да осигури това, което нарича „меко приземяване„. Фед би могъл да приложи по-умерени мерки с цел да сведе инфлацията до 2% и да избегне предизвикването на дълбока икономическа рецесия или депресия. Това означава, че е възможно е да видим завръщане на апетит за рискови активи на пазара.
Въпреки това, положението не е розово. Европейската енергийна криза се очаква да се задълбочи по време на предстоящата зима. Потенциалното прекъсване на доставките на газ от Русия представлява неизбежен проблем за европейските държави, зависими от руските енергийни източници и може да ги тласне в дълбока икономическа криза. В такъв случай гражданите едва ли ще разпределят средства за инвестиране в акции или криптовалути.
Ако ЕЦБ реагира на повишаването на цените на газа чрез повишаване на лихвените проценти, това може да изпрати Европа в рецесия.
Binance и Bitget се включиха в помощ на Bybit след масивен хак, като прехвърлиха над 50,000 ETH в студените портфейли на Bybit.
Тъй като Европа затяга регулациите за стабилните монети, големите крипто борси Kraken и Crypto.com разработват свои собствени дигитални активи, за да се справят с новия правен пейзаж.
Комисията по ценните книжа и фондовите борси официално приключи разследването на OpenSea, като реши да не предприема правни действия и да не класифицира NFT като ценни книжа.
Според нов анализ на Bernstein крипто подразделениет на Robinhood е готово за значителен растеж, като се очаква търговската дейност да нарасне през следващите две години.