Миналия месец Комисията по ценните книжа и фондовите борси (SEC) даде зелена светлина на Биткойн ETF-ът на BlackRock да предлага търговия с опции.
Макар че мнозина смятат, че това може да намали волатилността, Джеф Парк от Bitwise предполага, че този ход всъщност може да засили пазарните колебания и да предизвика „суперцикъл“ за водещата криптовалута.
В разговор с Антъни Помплиано Парк обясни, че включването на активи като злато под формата на обезпечение в опции за Биткойн може да промени търговските стратегии. Този подход, известен като крос-обезпечение, би могъл да направи маржин търговията по-ефективна, засилвайки както ценовите печалби, така и загубите в зависимост от това как се развива пазарът на опции.
На 7 октомври спот BTC ETF-ите отбелязаха масивен приток на средства, като водеща роля изигра Fidelity. Спот борсово търгувания фонд на BlackRock го последва плътно, а въвеждането на търговия с опции може да привлече още повече инвеститори в бъдеще. Анализаторите също така спекулират, че общият брой на токените, притежавани от ETF-ите, скоро може да надхвърли притежанията на Сатоши Накамото.
Междувременно в доклад на 10x Research се отчита, че големите пазарни играчи все по-често използват търговия с ливъридж чрез Биткойн опции и други финансови инструменти, за да стимулират печалбите си. Тъй като през тази година търговията с опции достигна месечни обеми в размер на милиарди, нейната роля във формирането на ценовите движения на BTC се очаква да нарасне.
Биткойн започна юли под натиска на по-широки макроикономически фактори, но въпреки трудното начало демонстрира впечатляваща устойчивост.
Робърт Кийосаки, автор на „Богат татко и беден татко“, разкри на 1 юли, че е закупил още един Биткойн, потвърждавайки своята дългосрочна оптимистична позиция, дори и това да е свързано с личен риск.
Според най-новите пазарни прогнози на Standard Chartered, през втората половина на 2025 г. Биткойн ще отбележи най-силното си поскъпване спрямо долара в историята.
Губернаторът на Аризона Кейти Хобс официално наложи вето върху законопроект 2324 на Камарата на представителите, който имаше за цел да създаде държавен фонд за резерв от конфискувани крипто активи.