Майкъл Морел, бившият изпълняващ длъжността директор на ЦРУ, потвърждава това, което крипто общността си мисли от години.
В доклад той каза, че перачите на пари и други престъпници не използват Биткойн мрежата, тъй като транзакциите са твърде отворени и публични.
Това е заключение, постигнато от Crypto Council for Innovation (CCI) – нова лобистка група, която се надява в крайна сметка да информира и влияе регулаторни действия в нововъзникващия сектор за криптовалутите.
CCI „иска същото нещо от технологиите“, новата група никога няма да се поддаде, а ще „предоставя полезна информация и ще разсейва дезинформацията“ за политиците, регулаторите и гражданите по света.
„CCI фокусира усилията си върху трите области, където крипто има най-голям потенциал да трансформира живота и поминъка към по-добро, като създава по-силен икономически растеж и повече работни места, по-приобщаваща, достъпна финансова система и подобрена поверителност, и сигурност.“
Докладът отбелязва, че прозрачният характер на основните обществени вериги е възпиращ фактор за престъпниците, които искат да перат пари или финансират терористи.
Според Гус Колдебела от Paradigm, който сега служи като един от ръководителите на организацията, иска да определи дали конвенционалната мъдрост, според която Биткойн (и крипто) е инструмент за пране на пари и укриване на данъци, е обективно точна.
Интересното е, че CCI гледа извън САЩ. Фокусът им е върху съветването и промяна на глобалния регулаторен пейзаж.
Тяхната координация – особено за определяне на крипто като индустрия, би означавало да се избере глобален подход в готовност за приемане на крипто.
Той каза:
Ако не се ангажираме с правителствата като индустрия, тогава правителствата все още ще правят това, което са си наумили, без да изслушват хората, които са грамотни що се отнася крипто и размишляват върху тези проблеми от години.
Пазарът на деривати върху Биткойн се разгорещява, като откритият интерес отново достигна $42 милиарда, а процентите на финансиране продължават да растат.
Тим Дрейпър не просто залага на Биткойн – той прогнозира смъртта на щатския долар.
Тъй като крипто пазарите набират скорост през втората половина на 2025 г., поредица от ключови регулаторни и макроикономически събития са готови да оформят настроенията, ликвидността и ценовите действия в пространството.
Според доклад на Barron’s през второто тримесечие на 2025 г. държавната пенсионна система на Охайо (OPERS) е направила значителни корекции в портфейла си, като е увеличила значително експозицията си към Palantir и Strategy и е намалила тази към Lyft.