Артър Хейс, съосновател и бивш главен изпълнителен директор на BitMEX, е предпазлив оптимист по отношение на потенциалното възстановяване на BTC след труден период.
Наскоро той затвори шорт позиция в Биткойн със скромна печалба от 3%, достатъчна да покрие разходите му за Корейската блокчейн седмица (KBW). Хейс предполага, че ако пазарните условия се влошат, BTC може да се възползва от повишената ликвидност.
Eкспертът отправи критика към политиките на Федералния резерв, твърдейки, че те не успяват да се справят с основната причина за инфлацията – прекомерните държавни разходи. Той смята мерките на Фед за неефективни, а независимостта им – за мит. Вместо това той търси сигнали на пазара на облигации, отчитайки повишаването на доходността на 10-годишните държавни ценни книжа като предупреждение. Неговите очаквания са тази доходност да се доближи до 5% при предстоящото намаляване на лихвените проценти и очаква, че министърът на финансите Джанет Йелън ще предприеме действия за вливане на ликвидност на пазара.
Хейс смята, че ако доходността достигне 5%, това би могло да наруши пазара на акции, да повиши лихвите по ипотечните кредити и да засегне по-малките банки, като потенциално създаде нестабилна среда, докато САЩ навлизат в изборния цикъл. Тази суматоха може да създаде благоприятни условия за Биткойн.
Хейс очаква Йелън да действа бързо поради политическия натиск и предполага, че тя може да насърчи Федералния резерв да прекрати количественото затягане и евентуално да възобнови структурните облекчения. Такива стъпки вероятно биха повишили ликвидността и биха били от полза за водещата криптовалута.
Въпреки че коригира краткосрочните си пазарни прогнози, той остава уверен в дългосрочния потенциал на Биткойн и продължава да поддържа позицията си. Експертът съветва да не се разчита на краткосрочните прогнози, признавайки присъщата им несигурност.
Последното тримесечие на 2024 г. се очертава да бъде ключово за крипто пазара.
Биткойн (BTC) отбеляза ръст от над 40% тази година, надминавайки основните борсови индекси, облигациите, златото и дори петрола, който напоследък бележи ръст поради геополитическото напрежение.
Биткойн (BTC) и по-голямата част от крипто пазара може скоро да получат нова ликвидност, въпреки неотдавнашното решение на Китай да спре по-нататъшните икономически стимули.
С разгръщането на бичия пазар възникват важни въпроси за бъдещето на водещата криптовалута и за цялостния крипто пазар.