Ли Бо, заместник-управител на Китайската народна банка (PBoC), централната банка на страната, заяви през уикенда, че Биткойн и стабилните монети са "алтернативни инвестиции“ в очите на закона.
Breaking: Li Bo, deputy governor of the Central Bank of China, said that crypto assets such as Bitcoin should be used as investment tools or alternative investments. This is the first time that the Chinese government has recognized the asset value of cryptocurrencies. pic.twitter.com/bgDIVA1eMJ
— Wu Blockchain (@WuBlockchain) April 18, 2021
Биткойн, стабилните монети са „алтернатива“
„Ние разглеждаме Биткойн и стабилните монети като крипто активи. Крипто активите, както току-що обсъди Агустин, са алтернативи за инвестиции, те не са валута сам по себе си. Основната цел, която виждаме за крипто активите, занапред, те са предимно алтернативи за инвестиции“, каза Бо по време на форума Bo’Ao Asia.
Стабилните монети са криптовалути, обвързани с фиатна валута, като американския долар или британския паунд, на база 1:1, които могат да се обменят една за друга и съответстват на предлагането, равно на базовите активи.
Те също са голям пазар. Стабилните монети като USDT и USDC представляват ефективно над $48 милиарда и $12,5 милиарда, но остават в регулаторната сива зона в повечето страни. Властите обаче започват да забелязват и да създават подходящи политики за тяхното безпроблемно функциониране в по-широката екосистема.
Tether has just surpassed $45B market cap!
And it was only in January when Tether tokens ($USDt) stood at US$25 billion. Another milestone has been reached!
Stay up to date on our official Telegram channel ⬇️https://t.co/137b5oOauU pic.twitter.com/oNv7APaz9g
— Tether (@Tether_to) April 13, 2021
И според Бо, ако стабилните монети искат да получат повече популярност в Китай, техните емитенти ще бъдат законово регулирани като традиционни банки, „Защото стабилните монети те са крипто активи и ако искат да бъдат приети масово като решение за плащане, имаме нужда от по-силни регулации, по-силни от тези за Биткойн, може би, нещо като валутен борд“, каза той.
Бо добави:
Занапред мисля, че стабилните монети, които може да имат визията да се превърнат в широко прието решение за плащания, трябва да бъдат регулирани като банка или квазибанка.
Досега Китай се радваше на отношения на любов и омраза с криптовалутите. Правителството е много строго относно тяхното използване и притежание, но местният пазар остава една от най-големите зони за крипто търговия (по потребителска база и интерес) в света. Той също така е дом на над 80% от Биткойн копачите в света.
Все пак страната не е забранила собствеността върху криптовалути направо, като някои съдебни дела в Китай дори разглеждат активите като „законно имущество“ за уреждане на нещата в предишни инстанции.
„Що се отнася до инвестиционните алтернативи, много страни, включително Китай все още, [го] разглеждат и обмислят какъв вид регулаторни изисквания трябва да се въведат – може би минимални, но ние трябва да имаме някакъв вид регулаторни изисквания – за да предотвратим спекулативния характер на такива активи [от създаване] на сериозен риск за финансовата стабилност“, каза Бо, добавяйки, че PBoC ще запази „текущото си регулиране“ на крипто пазара, докато не бъдат въведени нови закони.
Междувременно управителят на PBoC заяви, че Китай е по план, когато става въпрос за своя дигитален юан. Както бе съобщено по-рано, предстоящата държавна дигитална валута (фиксирана към юана) е планирана за стартиране в средата на 2022 г. и вече е видяла обширни тестове в региона.
Други правителства обаче не трябва да се страхуват. „Нашата цел е абсолютно да не заместваме щатските долари или друга международна валута. Нашата цел е да позволим на пазара да избере“, обясни Бо, адресирайки притесненията.
Майкъл Сейлър, основател на MicroStrategy, отново предизвика вълнение със загадъчна публикация през уикенда – модел, който стана почти обичаен.
Маркет мейкърът Wintermute отчете значителен годишен ръст от 240% на активността на традиционните финансови компании на своето бюро за извънборсова търговия (OTC), което е сигнал за промяна в пейзажа на крипто търговията.
Комисията по ценните книжа и фондовите борси на САЩ (SEC) наложи глоби на десетина компании от Уолстрийт в размер на $63.1 милиона за използване на неразрешени методи за комуникация, които нарушават федералните закони за водене на документация.
Пускането на меме монетата на Доналд Тръмп, TRUMP, в блокчейна Solana предизвиква доста вълнение в света на криптовалутите.