Потреблението на енергия при копаенето на Биткойн (BTC) е намаляло значително - до 115.21 TWh (тераватчаса), което е с 24% по-малко от 152.52 TWh в края на юли 2024 г., според Digiconomist.
Това намаление може да помогне за преодоляване на опасенията относно въздействието на Биткойн върху околната среда – BTC е критикуван заради високите си енергийни нужди и въглероден отпечатък.
Една от причините за спада може да бъде възприемането на по-устойчиви практики от страна на миньорите. Някои от тях например се насочват към добив с водно захранване, като нови проекти като язовира “Grand Ethiopian Renaissance Dam” в Етиопия привличат майнинг предприятия поради обширното си електрозахранване и по-ниските цени. Правителството на Етиопия приветства това развитие, отбелязвайки ползата от приходите в чуждестранна валута от тези операции.
Въпреки продължаващите дебати относно въздействието на Биткойн върху околната среда, някои скорошни доклади, включително един от KPMG, твърдят, че копаенето на криптовалутата е по-малко вреден, отколкото се смяташе досега. Констатациите на KPMG сочат, че добивът на Биткойн допринася по-малко за емисиите на парникови газове в сравнение с производството на електроенергия, която потребява, и използва само малка част от световното енергийно потребление.
Поддръжниците на водещата криптовалута се застъпват за по-устойчиви практики, като например създаването на Биткойн съвет за популяризиране на екологосъобразни методи за добив и подобряване на енергийната ефективност с усъвършенствани платформи. Макар че има предложения BTC да възприеме по-малко енергийно интензивен консенсусен механизъм като доказателството за залог (PoS) на Етериум, това остава спорен въпрос сред ентусиастите.
Артър Хейс, съосновател и бивш главен изпълнителен директор на BitMEX, е предпазлив оптимист по отношение на потенциалното възстановяване на BTC след труден период.
Министърът на финансите Джанет Йелън наскоро изрази оптимизъм относно възстановяването на американската икономика, като посочи забавянето на растежа на заетостта като признак за потенциално меко приземяване, а не за предстояща рецесия.
Въпреки нарастващата популярност на криптовалутите, главният изпълнителен директор на Bank of New York Mellon Робин Винс е убеден, че щатският долар ще запази водещата си позиция на световната финансова сцена.
Крипто анализаторът Rekt Capital представи убедителен анализ, според който настоящият бичи пазар на Биткойн може да продължи до октомври 2025 г.