Близо 78% от общото предлагане на Биткойн в обращение е неликвидно, според данни на Glassnode, като по-малко от 22% от всички добити BTC сменят собствениците си.
Показателите показват, че инвеститорите изтеглят дигиталните си активи от борсите и ги съхраняват в портфейли за самостоятелно попечителство, за да избегнат продажбата им.
Спрямо изследваните данни, все повече Биткойн токени са станали неликвидни, въпреки че се е търгувал надолу през почти цялата 2022 г.
Неликвидното предлагане е жизненоважен набор от данни за криптовалутите, тъй като предполага, че само няколко слаби ръце (една четвърт от цялото предлагане на BTC), могат да продадат притежанията си и да упражнят мечи натиск.
От друга страна, то също така предполага, че мащабни купувачи ще придобият повече BTC от китове, институции и силни ръце.
Графиката по-долу демонстрира движението на Биткойн в неликвидно предлагане от 2010 г. насам, като количеството BTC, попадащо в неликвидни ръце, е приблизително три четвърти от общото предлагане в обращение.
Мислете за неликвидността като за момента, в който Биткойн се премества в портфейл, който не показва история на харчене, докато ликвидността е, когато BTC се премества в портфейли, които имат история на харчене, като горещи портфейли и борси.
Горните показатели предполагат, че все повече BTC се преместват в студени хранилища и предполагат преобладаващо използване на HODL стратегии и акумулиране. Още по-добре е, че намаляването на ликвидното предлагане, както е показано на графиката по-долу, е индикация за затихващи големи разпродажби и капитулация. Същите данни на Glassnode показват, че Биткойн е отбелязал най-бърз темп на промяна.
Данните на Glassnode регистрират най-бързия темп на промяна на преместването на BTC в дългосрочни притежатели през последните 5 години, наричан още промяна на неликвидното предлагане. Следователно това предполага, че дългосрочните притежатели са спрели да харчат своите BTC и сега са в етап на натрупване.
Докато невероятното количество от 15 милиона BTC не са налични за продажба, само 4.3 милиона монети BTC ще бъдат в постоянно обращение и в категорията ликвидни/високоликвидни. Голяма част от тези монети се държат от краткосрочни инвеститори или трейдъри. По този начин позиционирането на шоковото предлагане на Биткойн е на същото ниво, както когато цената му беше $53,000 – което означава, че краткосрочните притежатели са загубили в полза на дългосрочните.
Всъщност темпът на нарастване на ликвидното предлагане се забавя през последните месеци – ситуация, която може да се отдаде на по-бичия дългосрочен преглед и на нарасналите опасения около сигурността на средствата, съхранявани на борси и в горещи портфейли.
Графиката по-горе демонстрира размера на високоликвидните и ликвидните активи на BTC и показва, че в момента стойностите са съответно 3 милиона и 1.3 милиона монети. Данните ясно показват, че както ликвидното, така и високоликвидното предлагане имат тенденция към спад в условията на настоящите пазарни сътресения.
Според Arkham Intelligence, компания за блокчейн анализи, един Биткойн кит, който не е бил активен в продължение на повече от осем години, наскоро е прехвърлил BTC на стойност над $250 милиона.
Неотдавнашното движение на цената на Биткойн държи трейдърите в напрежение, като се колебае между $81,000 и $86,000 без ясна посока.
Търговското напрежение и паричната политика оформят перспективите както за крипто, така и за традиционните пазари, като несигурността вероятно ще се запази през следващите седмици.
Международният валутен фонд (МВФ) официално включи Биткойн и други дигитални активи в глобалната си рамка за икономическа отчетност, променяйки начина, по който криптовалутите се класифицират в международните финанси.