Начало » Други » Биткойн, Етериум или Litecoin?

Биткойн, Етериум или Litecoin?

04.05.2018 14:12 2 мин. четене
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Биткойн, Етериум или Litecoin?

От пускането му през 2009 г. става най-известната, утвърдена и ценна криптoвалута... Но не е единствената.

Биткойн беше първият.

Litecoin последва през 2011 г. Създаден от Чарлз Лий, инженер, който по-късно съдейства за изграждането на Coinbase. Litecoin има същата основа като Биткойн, но подобрява два аспекта на предшественика си: скоростта на транзакциите и минния процес.

През 2015 г. Етериум направи своя дебют, включвайки основната идея на Биткойн блокюейн и скоростта на Litecoin транзакции. Върху това, надстрои с възможността да обработва малки парчета код, наречени „интелигентни договори“. Всичко това, използвайки „peer-to-peer“ мрежа , вместо специален сървър или машина за копаене.

Подкрепата на Coinbase за Биткойн, Litecoin и Етериум – както и Биткойн Кеш, нов форк на BTC, помогна за запазването им сред топ криптовалутите.

Ще разгледаме по-отблизо технологиите зад Litecoin и Етериум, как те се сравняват с Фсшндтх.

Litecoin

Litecoin е базиран на Биткойн – те са изградени от същия основен код – но с няколко разлики. Централната разлика е, че Litecoin се добива чрез алгоритъма Scrypt. Математическите изчисления са по-прости от тези, използвани от алгоритъма на Биткойн SHA-256. В резултат на това, не са нужни супер скъпи, енергийно-интензивни машини за копане, може да копаете Litecoin с приличен лаптоп или настолен компютър.

И тъй като Scrypt е по-малко сложен от SHA-256, Litecoin копаенето е много по-бързо.

Етериум

Подобно на Litecoin, тя се основава на една и съща фундаментална концепция за блокчейн като Биткойн. Етериум добавя свой собствен отличителен обрат. Финансиран през 2014 г. чрез първоначално предлагане на монети, Етериум се представя за „една изключително мощна обща глобална инфраструктура“. Oсвен че служи като цифрова валута, използва специални приложения, наречени „интелигентни договори“.

Тази колективна разпределена изчислителна мрежа, наречена „Ethereum Virtual Machine“, може в известен смисъл да бъде отдадена под наем. Участниците, които консумират изчислителна мощ, плащат за тях с жетони, наречени Етер; тези, които допринасят за преработвателната мощ, могат да ги спечелят. Разбира се, купувачите и продавачите могат просто да търгуват с етер независимо от тези дейности.

Коя криптовалута е най-ценната?


Биткойн остава най-видимата и често търгувана криптовалута. След забележително нарастване през ноември 2017 г., той скочи до около $ 20,000. Въпреки това и трите са се увеличили по стойност през последните 12 месеца.

Никой не знае дали дадена крипто валута ще увеличи стойностността си – или дори дали ще съществува още година.

Активен крипто трейдър, следи и новини, свързани с акции, S&P500 и злато. Деян обича да спортува активно, тренира редовно, занимава се с калистеника. Обича и да чете Sci-Fi книги, когато му остане време.

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Други Новини

BlackRock иска да добави стейкинг към своя Етериум ETF

BlackRock се опитва да усъвършенства своя iShares Ethereum Trust (ETHA), като включи функции за стейкинг, според ново заявление до Комисията по ценните книжа и фондовите борси на САЩ (SEC), подадено в четвъртък.

18.07.2025 11:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Сбербанк се стреми към доминация в руския сектор за крипто попечителство

Сбербанк, най-голямата държавна банка в Русия, се подготвя да започне да предоставя попечителски услуги за дигитални активи, с което значително навлиза в развиващия се крипто пазар в страната.

18.07.2025 10:10 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Директорът на Bank of America потвърди слуховете за стабилна монета

Главният изпълнителен директор Брайън Мойнихан разкри, че Bank of America активно разработва предлагане на стабилни монети по време на конферентен разговор след отчета за приходите в сряда.

17.07.2025 13:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

PayPal разширява стабилната си монета към Arbitrum

PayPal разшири обхвата на своята стабилна монета, PayPal USD (PYUSD), до мрежата Arbitrum, отбелязвайки ключова стъпка в стратегията си за интегриране с по-бърза и по-рентабилна блокчейн инфраструктура.

16.07.2025 19:35 2 мин. четене Alexander Zdravkov
Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.