В период на глобално икономическо напрежение дискусиите относно господстващото положение на щатския долар и потенциалните му алтернативи се засилват.
На неотдавнашния форум „Валдай“ в Сочи руският президент Владимир Путин разгледа позицията на Русия по отношение на долара на фона на американските санкции, които ограничават достъпа на Русия до него.
Макар Путин да потвърди, че Русия не възнамерява да се откаже напълно от долара, той разкритикува американските санкции като „много глупава“ стратегия, твърдейки, че ограничаването на достъпа до долара подкопава американската икономическа мощ, която разчита до голяма степен на глобалната роля на своята валута.
Отговорът на Путин отразява двоен подход :
Русия остава ангажирана с долара, но активно диверсифицира, за да намали зависимостта си от финансовите системи, ръководени от САЩ.
Той подчерта, че Русия разработва алтернативни финансови инструменти, които имат за цел да намалят въздействието на западните ограничения, без да се прекъсват връзките с долара. Този прагматичен подход подчертава стремежа на Русия към финансова независимост в условията на рестриктивна глобална среда.
Путин спомена и потенциала за обща валута на БРИКС, макар че нарече подобни дискусии преждевременни, отбелязвайки, че това би изисквало значителна икономическа интеграция и съгласуване на политиките на страните членки.
Освен това той разкритикува САЩ за прекомерната парична емисия, като предложи тези средства да бъдат използвани за подкрепа на глобални екологични инициативи.
Изявленията на Путин подчертават адаптивната стратегия на Русия, която се ориентира към международния натиск, отразявайки както предпазливостта, така и амбицията за оформяне на ново финансово равновесие за БРИКС и извън него.
Доминацията на щатския долар като основна резервна валута в света е изправена пред нарастващи предизвикателства.
Американският сенатор Бил Хагерти вярва, че емитентите на стабилни монети са на път да се превърнат в едни от най-големите притежатели на държавния дълг на САЩ, тъй като регулаторният пейзаж за дигиталните активи, обвързани с долари, се развива.
Базираната в Швейцария Bitcoin Suisse се готви да пробие нова ниша извън Европа, след като получи първоначално регулаторно одобрение в Обединените арабски емирства.
Crypto.com направи още една важна крачка в своето разширяване в Европа, като получи регулаторно одобрение да предлага крипто деривати в цялата Европейска икономическа зона съгласно директивата на ЕС за финансовите инструменти.