Според FinCEN Binance се нарежда до даркнет пазара Hydra като основен контрагент, който получава биткойни от платформата.
FinCEN свърза най-голямата борса за криптовалути Binance с незаконната крипто платформа Bitzlato и даркнет пазара Hydra.
FinCEN е мрежата за правоприлагане в областта на финансовите престъпления (Financial Crimes Enforcement Network).
Това е бюро към Министерството на финансите на САЩ, което събира и анализира информация за финансови транзакции с цел борба с прането на пари, финансирането на тероризма и други финансови злоупотреби.
FinCEN също така издава насоки и разпоредби, свързани със Закона за банковата тайна (Bank Secrecy Act – BSA) и други закони срещу прането на пари. Организацията работи в тясно сътрудничество с други правителствени агенции, включително данъчната служба на САЩ (IRS), ФБР и Комисията по ценни книжа и борси (SEC), както и с финансови институции, и други заинтересовани страни за разкриване и предотвратяване на финансови престъпления.
В заповед, публикувана на 18 януари, FinCEN посочи, че Binance е сред „трите най-големи получаващи контрагенти“ на Биткойн от Bitzlato.
Органът коментира получаването на биткойни от Bitzlato между май 2018 г. и септември 2022 г. Други контрагенти са били свързаният с Русия даркнет пазар Hydra и предполагаемата базирана в Русия Понци схема, позната като „Finiko“.
От друга страна, FinCEN не споменава Binance сред първите три изпращащи контрагенти в поръчката. Според документа най-големите изпращачи на BTC към Bitzlato между май 2018 г. и септември 2022 г. са били Hydra, LocalBitcoins и Finiko.
„Приблизително две трети от най-големите получаващи и изпращащи контрагенти на Bitzlato са свързани с даркнет пазари или измами“, пише FinCEN в заповедта. Агенцията отбеляза, че между 2019 г. и 2021 г. Bitzlato е получила криптовалути на стойност $206 милиона от даркнет пазари, $224 милиона от измами и $9 милиона от рансъмуер атаки.
Новината идва на фона на многобройните американски органи, които започват мащабни действия по правоприлагане срещу Bitzlato, обвинявайки фирмата в пране на пари и предполагаемо улесняване на заобикалянето на санкциите срещу Русия. В рамките на делото срещу Bitzlato Федералното бюро за разследване арестува основателя Анатолий Легкодимов на 17 януари в Маями.
Съобщава се, че Bitzlato е обработил над $700 милиона незаконни средства.
Фирмата е изисквала минимална идентификация от своите потребители, което е позволило да се превърне в „убежище за приходи от престъпна дейност и средства, предназначени за използване в престъпна дейност“, твърдят прокурорите.
Те твърдят, че фирмата е била наясно с проблемите, като се позовават на вътрешен документ, в който се описва, че Bitzlato е обработвала „мръсни пари“ без стандартни процедури за проверка на клиентите.
Властите заявиха, че фирмата е била тясно свързана с Hydra Market – даркнет пазар за наркотици, пране на пари и крадена финансова информация, който международните власти затвориха миналата година.
От Bitzlato твърдяха, че не приемат клиенти от САЩ, но според прокурорите в действителност е извършвал бизнес с американци.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Биткойн до $30,000 – Ще има ли капан по пътя?
Съобщава се, че платформата, основана през 2016 г., е имала офис в небостъргача „Федерация“ в Москва, където е приемала транзакции на стойност $100,000 или повече.
Говорител на Binance заяви, че фирмата си сътрудничи с регулаторните органи.
Binance има удоволствието да окаже значителна помощ на международните партньори от правоприлагащите органи в подкрепа на това разследване. Това е пример за ангажимента на Binance да работи в сътрудничество с партньорите от правоприлагащите органи по целия свят.
Правният спор между Coin Center и Министерството на финансите на САЩ относно санкциите, наложени на Tornado Cash, официално приключи след съвместно решение за прекратяване на делото.
Сложната кибератака, насочена към резервните сметки на централната банка на Бразилия, доведе до кражба на над $140 милиона (800 милиона реала), голяма част от които…
Зловреден проект с отворен код в GitHub, маскиран като бот за търговия със Solana, е компрометирал портфейлите на потребители, според доклад от 2 юли 2025 г. на компанията за киберсигурност SlowMist.
Първата половина на 2025 г. се превърна в най-разрушителния шестмесечен период в историята на криптовалутите, като според нови данни са откраднати над $2.1 милиарда в над 75 отделни случая.