Начало » Binance замесена в скандала с Bitzlato

Binance замесена в скандала с Bitzlato

19.01.2023 21:04 3 мин. четене Alexander Stefanov
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Binance замесена в скандала с Bitzlato

Според FinCEN Binance се нарежда до даркнет пазара Hydra като основен контрагент, който получава биткойни от платформата.

FinCEN свърза най-голямата борса за криптовалути Binance с незаконната крипто платформа Bitzlato и даркнет пазара Hydra.

Какво е FinCEN?

FinCEN е мрежата за правоприлагане в областта на финансовите престъпления (Financial Crimes Enforcement Network). 

Това е бюро към Министерството на финансите на САЩ, което събира и анализира информация за финансови транзакции с цел борба с прането на пари, финансирането на тероризма и други финансови злоупотреби. 

FinCEN също така издава насоки и разпоредби, свързани със Закона за банковата тайна (Bank Secrecy Act – BSA) и други закони срещу прането на пари. Организацията работи в тясно сътрудничество с други правителствени агенции, включително данъчната служба на САЩ (IRS), ФБР и Комисията по ценни книжа и борси (SEC), както и с финансови институции, и други заинтересовани страни за разкриване и предотвратяване на финансови престъпления.

Какво гласи разследването?

В заповед, публикувана на 18 януари, FinCEN посочи, че Binance е сред „трите най-големи получаващи контрагенти“ на Биткойн от Bitzlato.

Органът коментира получаването на биткойни от Bitzlato между май 2018 г. и септември 2022 г. Други контрагенти са били свързаният с Русия даркнет пазар Hydra и предполагаемата базирана в Русия Понци схема, позната като „Finiko“.

От друга страна, FinCEN не споменава Binance сред първите три изпращащи контрагенти в поръчката. Според документа най-големите изпращачи на BTC към Bitzlato между май 2018 г. и септември 2022 г. са били Hydra, LocalBitcoins и Finiko.

„Приблизително две трети от най-големите получаващи и изпращащи контрагенти на Bitzlato са свързани с даркнет пазари или измами“, пише FinCEN в заповедта. Агенцията отбеляза, че между 2019 г. и 2021 г. Bitzlato е получила криптовалути на стойност $206 милиона от даркнет пазари, $224 милиона от измами и $9 милиона от рансъмуер атаки.

Незаконната дейност на Bitzlato

Новината идва на фона на многобройните американски органи, които започват мащабни действия по правоприлагане срещу Bitzlato, обвинявайки фирмата в пране на пари и предполагаемо улесняване на заобикалянето на санкциите срещу Русия. В рамките на делото срещу Bitzlato Федералното бюро за разследване арестува основателя Анатолий Легкодимов на 17 януари в Маями.

Съобщава се, че Bitzlato е обработил над $700 милиона незаконни средства.

Фирмата е изисквала минимална идентификация от своите потребители, което е позволило да се превърне в „убежище за приходи от престъпна дейност и средства, предназначени за използване в престъпна дейност“, твърдят прокурорите.

Те твърдят, че фирмата е била наясно с проблемите, като се позовават на вътрешен документ, в който се описва, че Bitzlato е обработвала „мръсни пари“ без стандартни процедури за проверка на клиентите.

Властите заявиха, че фирмата е била тясно свързана с Hydra Market – даркнет пазар за наркотици, пране на пари и крадена финансова информация, който международните власти затвориха миналата година.

От Bitzlato твърдяха, че не приемат клиенти от САЩ, но според прокурорите в действителност е извършвал бизнес с американци.


ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Биткойн до $30,000 – Ще има ли капан по пътя?


Съобщава се, че платформата, основана през 2016 г., е имала офис в небостъргача „Федерация“ в Москва, където е приемала транзакции на стойност $100,000 или повече.

Говорител на Binance заяви, че фирмата си сътрудничи с регулаторните органи.

Binance има удоволствието да окаже значителна помощ на международните партньори от правоприлагащите органи в подкрепа на това разследване. Това е пример за ангажимента на Binance да работи в сътрудничество с партньорите от правоприлагащите органи по целия свят.

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Крипто Крими Новини

30 години затвор за крипто финансиране на терористични организации

Американски съд осъди на 30 години затвор Мохамед Азхаруддин Чипа, който бе признат за виновен във финансиране на тероризъм чрез криптовалути.

10.05.2025 14:00 1 мин. четене Alexander Zdravkov

Изпълнителният директор на Celsius е осъден на 12 години затвор

Важна глава в крипто историята приключи тази седмица, след като Алекс Машински, някога известна фигура в областта на дигиталното кредитиране, получи 12-годишна присъда.

09.05.2025 19:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Алекс Машински с опит за намаляване на присъдата

Бившият главен изпълнителен директор на Celsius Алекс Машински входира иск за значително намаляване на присъдата си преди произнасянето на 8 май, като неговият екип от адвокати се противопоставя категорично на препоръката от Министерството на правосъдието на САЩ за 20-годишна присъда.

08.05.2025 12:00 1 мин. четене Alexander Zdravkov

Делото Samourai Wallet подлeжи на разследване след обвинения в укриване на доказателства

Правната битка срещу създателите на Samourai Wallet взе неочаквана обрат, след като защитниците обвиниха федералните прокурори, че са скрили ключово правно тълкуване на Министерството на финансите, което може да развали основата на делата на правителството.

07.05.2025 14:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov
Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.