В разгара на съдебното дело, заведено от Комисията за търговия със стокови фючърси на САЩ (CFTC) за предполагаеми нарушения при търговията, Binance, най-голямата борса за криптовалути в света, и главният изпълнителен директор Чанпен "CZ" Джао бяха съдени отново.
Този път срещу Binance, CZ и трима крипто инфлуенсъри е подаден иск за $1 милиард за популяризиране на нерегистрирани ценни книжа. Адвокатска кантора „Московиц“ и Boies Schiller Flexner подадоха иска в Южния окръг на Флорида на 31 март, като твърдят, че Binance е търгувала с нерегистрирани ценни книжа и е плащала на инфлуенсъри за незаконното им популяризиране.
В иска се твърди, че борсата и тримата инфлуенсъри – звездата от НБА Маями Хийт Джими Бътлър и ютубърите Греъм Стефан и Бен Армстронг (BitBoy Crypto) – са отговорни за вредите, причинени на инвеститорите.
В иска се твърди, че Binance насърчава продажбата на нерегистрирана ценна книга, което е класически пример за централизирана борса. Въпреки че само трима американски граждани са завели иска, в иска се посочва, че „милиони“ хора биха могли да получат обезщетение.
Адвокатската кантора също така планира да добави още влиятелни лица от Binance към иска при бъдещи подавания.
В иска се твърди, че промоутърите и борсите, които улесняват сделките с такива активи, са отговорни за загубите на клиентите. В него също така се твърди, че инвеститорите не са длъжни да доказват, че са били повлияни от рекламите. Въпреки че в този иск се твърди, че инвеститорите са претърпели значителни загуби, в предишния иск срещу Voyager се твърди, че инфлуенсърите, които промотират нерегистрирани ценни книжа, носят отговорност за загубите на клиентите.
READ MORE: Възходи и падения на Биткойн: Поглед към движението на цените и пазарните тенденции
Освен това Financial Times съобщи, че CZ и други висши ръководители на Binance са прикривали връзките на крипто борсата с Китай. В доклада се твърди, че през ноември 2017 г. CZ е заявил в група за съобщения на компанията, че „Вече не публикуваме адресите на нашите офиси … хората в Китай могат директно да кажат, че нашият офис не е в Китай“.
Binance потвърди, че компанията не работи в Китай и няма технологии, включително сървъри или данни, базирани в Китай. Борсата уточни, че нейните 8,000 служители на пълно работно време живеят в Европа, Северна и Южна Америка, Близкия изток, Африка и Азиатско-тихоокеанския регион.
Искът за $1 милиард увеличава правните предизвикателства пред Binance, която продължава да се сблъсква с проверки от страна на регулаторните органи по целия свят. Растежът на крипто индустрията доведе до повишено внимание от страна на регулаторите, а размерът и влиянието на Binance в индустрията я превърнаха в обект на особено внимание от страна на регулаторите.
След хакерската атака срещу Bybit на 21 февруари борсата успя да възстанови значителна част от резервите си в Етериум, като се върна до почти половината от нивата си преди атаката.
Тимъти Стебинг, директор на Фондация Dogecoin, наскоро сподели вълнуващи идеи за плановете за разширяване на глобалния прием на DOGE.
Arkham Intelligence, компания за крипто обмен и анализи, разширява услугите си и включва спот търговия с криптовалути, която ще стартира в 17 американски щата на 1 март.
Чанпен Джао (CZ), основател на Binance, наскоро се обърна към криптовалутната общност за насоки как да разпредели над $1 милион, натрупани в адрес на портфейл за дарения, който някога е използвал.