Binance и нейният бивш главен изпълнителен директор Чанпен Джао са изправени пред нов колективен иск, в който те са обвинени в пране на открадната криптовалута.
Подаден на 16 август 2024 г. в Окръжния съд на САЩ за Западния окръг на Вашингтон, искът твърди, че Binance е улеснила превръщането на откраднати дигитални активи в непроследими средства.
Ищците Филип Мартин, Т.Ф. (Натали) Танг и Ятин Ханна твърдят, че Binance.com, борсата, управлявана от Binance, е играла централна роля в схема, която е позволила на престъпниците да прикриват и изпират откраднати активи. Според жалбата платформата на Binance е позволявала на злонамерените лица да преобразуват откраднатата криптовалута в различни форми, като по този начин ефективно са прекъснали връзката между откраднатите средства и новата им форма.
В иска се твърди, че под ръководството на Джао Binance не е успяла да приложи ефективни процедури за борба с прането на пари (AML) и опознаване на клиента (KYC). Твърди се, че този пропуск е превърнал Binance в предпочитана платформа за пране на незаконни средства, нарушавайки законите и разпоредбите на САЩ, предназначени да защитават потребителите и националната сигурност.
Основните твърдения в иска включват нарушения на Закона за рекет и корупция (RICO), преобразуване и подпомагане и подбуждане към преобразуване на средства. Ищците твърдят, че липсата на контрол за съответствие от страна на Binance и умишленото заобикаляне на регулаторните мерки са позволили на престъпниците да експлоатират платформата в широк мащаб, което е допринесло за широко разпространеното изпиране на откраднати активи.
Този съдебен иск се прибавя към нарастващите правни предизвикателства, пред които е изправена Binance, като поражда сериозни опасения относно ролята на борсата в улесняването на престъпни дейности.
Правният спор между Coin Center и Министерството на финансите на САЩ относно санкциите, наложени на Tornado Cash, официално приключи след съвместно решение за прекратяване на делото.
Сложната кибератака, насочена към резервните сметки на централната банка на Бразилия, доведе до кражба на над $140 милиона (800 милиона реала), голяма част от които…
Зловреден проект с отворен код в GitHub, маскиран като бот за търговия със Solana, е компрометирал портфейлите на потребители, според доклад от 2 юли 2025 г. на компанията за киберсигурност SlowMist.
Първата половина на 2025 г. се превърна в най-разрушителния шестмесечен период в историята на криптовалутите, като според нови данни са откраднати над $2.1 милиарда в над 75 отделни случая.