Най-големият град на Германия отдавна е под радара за тези, които се интересуват от цифровите валути и блокчейн.
През 2013 г., Guardian съобщава за ентусиасти в южната част на Берлинския квартал Кройцберг, които щастливо използват Биткойн в местните магазини, където приемат крипто.
По онова време, ръководителите са спекулирали с това, че бунтовническият начин на мислене на района сякаш се вписва добре в алтернативна система като виртуални валути.
Пет години по-късно, Берлин се превърна в лидер в цяла Европа и света в областта на блокчейн и крипто.
Редица предприемачи, разработчици и тези, които се интересуват от най-новите технологии, дадоха жизненост на местните крипто срещи. Все по-голям брой стартъп компании и таланти сега обмислят местене в германската столица, особено след Брекзит.
В началото на 2018 г. водещ разработчик на Етериум , Фабиан Вогелщелър, споменава, че:
Берлин е крипто столицата на Европа, ако не и на света.
Последните доклади от Deutsche Welle (DW) коментират как ниските разходи за живеене и броят на съвместните работни места в града привличат хора, за да започнат работа в района.
Джасмин Джанг от LongHash Germany, отбелязва как разнообразието от таланти, идващи в Берлин, е породило „много отворена екосистема“ по време на блокчейн и крипто срещи.
Джанг каза, че хората в града имат желание да „работят заедно и да си сътрудничат помежду си“, тъй като те споделят вълнението за най-модерните технологии.
Близостта на Берлин с нарастващата популярност на криптовалутния и блокчейн свят е незначителна за профилите на няколко субекта, свързани с града.
Операционната система EOS , базирана в Берлин, има пазарна капитализация от близо $4.9 милиарда.
Берлин също е база на IOTA, която е изградила трансгранично селище на IoT (Internet of Things) и има пазарна капитализация от $1,3 милиарда, според DW. Съоснователят Доминик Шийнер каза през март, че е в състояние да направи връзки с Берлин с различни компании, които са работили по развитието на IOTA.
IOTA работи по отварянето на набор от офиси по целия свят, за да може, по смисъла на Шийнер, да промени разбирането, че IOTA е германска криптовалута.
Растежът на индустрията в Берлин и в цяла Германия доведе до повече готовност за сътрудничество с държавните органи.
В момента блокчейн търговската асоциация, наречена Bundesblog, си сътрудничи с правителствени служители в европейската нация, за да спомогне за популяризирането на технологията.
Няколко художника от Берлин, Пол Кьолинг и Пол Зайдлър, представят работа, свързана с проект, който предвижда „самоуправляваща се гора в блокчейн“.
Плановете са само артистична идея, но крайната цел е да се създаде гора, която да продава автономно дървета и в крайна сметка да се превърне в самостоятелна икономическа единица.
Според Мат Хуган, главен инвестиционен директор на Bitwise, неотдавнашното поскъпване на Биткойн може да е само началото, като той вижда възможност водещата криптовалута да удвои стойността си до края на годината.
Докато Етериум затвърждава ролята си в глобалния финансов пейзаж, Фондация Етериум стартира мащабна инициатива за осигуряване на бъдещата сигурност на мрежата.
Създателите на MetaMask не изключват възможността да пуснат токен, но ако това се случи, потребителите могат да очакват прозрачно и защитено от измами разпространение.
Световните пазари преоценяват очакванията си за икономическото представяне на Китай след внезапното затишие на търговското напрежение със САЩ.