Баща и син във Вашингтон бяха осъдени на пет години затвор за управление на нелегален бизнес с марихуана на стойност $13 милиона успоредно с доходоносна схема за пране на пари чрез Биткойн.
28-годишният Кенет Уорън Рул за първи път бе уличен в пране на пари чрез нелицензирана крипто борса през 2018 г., след като се срещнал с агент под прикритие в Starbucks и предложил да обмени парите му за Биткойн.
По-късно беше разкрито, че Уорън, заедно с 47-годишния си баща, Кенет Джон Рул, също продават продукти от марихуана, включително хеш масла, за криптовалута. Двойката натрупала $13 милиона продажби и $2.5 милиона нетни печалби, без да кандидатстват за държавен лиценз или да плащат данъци.
В изявление американският прокурор Ник Браун описа операцията и това, което би могло да бъде ‘експлозивен’ край на случая:
„Тези двамата не само са произвеждали и разпространявали продукти от марихуана в тъмната мрежа, в нарушение на държавната регулаторна схема, но също така незаконно са изпрали огромни количества BTC, които предприятието им е спечелило“, каза той.
Когато властите направиха акцията, имаше повече от дузина огнестрелни оръжия – някои заредени и готови да бъдат използвани за защита на тяхната търговия с наркотици.
Въз основа на голямата огнева мощ, с която разполагат двамата, и мащаба на операцията, председателстващият окръжен съдия Джон К. Кохенур каза, че се чувства оправдан да им даде петгодишна присъда затвор.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Нови разкрития по случаят с издирвания крипто търговец Александър Алтънбашев
Операцията на Уорън включвала чести пътувания до Starbucks. Той използвал кафенето като място, където можел да се срещне с агента под прикритие, който по това време се представял за трафикант на хора.
Двамата щели да обсъдят прането на пари в замяна на Биткойн, а Уорън дори споделил съвети с агента как да скриете парите си с помощта на криптовалута. В крайна сметка Уорън обменил BTC на стойност $142,000 с агента.
Миналата година подобен случай беше приключен, когато един жител на Калифорния беше осъден на три години затвор след изпиране на Биткойн на стойност $13 милиона.
Прокурори, работещи по случая с бащата и сина, казаха: „Може би, както често е вярно в случаите на измама, те са били мотивирани от проста алчност. Но управлявайки бизнеса си по този начин, те излагат на риск много хора и поставят в неравностойно положение другите в индустрията, които са избрали да играят по правилата.“
Комисията по ценните книжа и фондовите борси на САЩ (SEC) предприе съдебни действия срещу Touzi Capital и нейния главен изпълнителен директор Енг Таинг във връзка с твърденията за измамна схема на стойност $115 милиона, с която са подведени над 1,500 инвеститори в цялата страна.
Тайван ускори въвеждането на своите правила за борба с прането на пари (AML) за бизнеса с криптовалути, след като наскоро бяха наложени глоби на две борси за неспазване на стандартите за съответствие.
Киберпрестъпниците, насочени към криптовалутите, продължават да подкопават доверието в индустрията, като досега през 2024 г. чрез кибератаки са откраднати близо $1.5 милиарда.
Нарастващата популярност на криптовалутите продължава да предоставя атрактивни възможности за инвестиции, но също така отваря врати за измамници, които се насочват към неопитни инвеститори.