Водещите банки в САЩ се готвят да предоставят значителни средства на Федералната корпорация за застраховане на депозитите (FDIC), за да попълнят застрахователния фонд, който в момента подпомага финансовата система на страната.
Известни банки, сред които са JPMorgan, Wells Fargo, Bank of America, Goldman Sachs, Morgan Stanley, PNC Financial Services Group и Citigroup, се очаква да допринесат общо с $8.2 милиарда за възстановяване на спешния фонд, както се посочва подробно в доклад на Reuters.
JPMorgan поема водеща роля в тази инициатива, като обещава значителна сума от $3 милиарда, надхвърляйки значително вноските на другите банки.
Този финансов ангажимент е в съответствие със стратегията на FDIC, представена през май, наречена „специална оценка“. Целта на тази стратегия е да се създаде нова рамка, в която значителни плащания от страна на големите финансови институции да компенсират разходите, свързани със защитата на вложителите.
Съгласно тази нова рамка финансовите институции с активи над $50 милиарда са задължени да предоставят 95% от специалната оценка, докато тези с активи под $5 милиарда са освободени от това изискване. FDIC е идентифицирала 113 компании, които подлежат на тези актуализирани разпоредби.
Според обосновката на FDIC специалната оценка е насочена към банковите институции, които са спечелили най-много от защитата, предоставена на незастрахованите вложители.
По същество основните бенефициенти на този подход за оценка на системния риск са значимите банки, които държат значителни суми незастраховани депозити.
Действията на FDIC съвпадат с периода, в който големите финансови институции в САЩ засилват господстващото си положение в националната банкова система, дори когато множество по-малки конкуренти са изправени пред закриване.
Неотдавнашна проява на тази тенденция е затварянето на Heartland Tri-State Bank в Елкхарт, Канзас, на 28 юли. FDIC потвърди, че активите на банката са били прехвърлени към Dream First Bank, National Association (N.A.), също разположена в Канзас.
JPMorgan, най-голямата банка в САЩ, отчете впечатляващи резултати за второто тримесечие, характеризиращи се със забележителен 67% скок на тримесечната печалба, възлизаща на $14.47 милиарда за периода, приключил на 30 юни. Това постижение е забележително въпреки значителния спад на депозираните средства.
Според главния оперативен директор на Bitwise Мат Хуган класическият четиригодишен цикъл на крипто пазара, дълъг период от време, задвижван от пониженията на цената на Биткойн и поведението на инвеститорите, губи значението си.
Strategy, компанията, известна преди като MicroStrategy, обяви цената на ново набиране на капитал в размер на $2.47 милиарда чрез първично публично предлагане на привилегировани акции с променлив лихвен процент (STRC).
Нов доклад на MEXC разкрива поразителна смяна на поколенията в поведението при търговия с криптовалути: Търговците от поколението Z бързо възприемат инструментите с изкуствен интелект като основни компоненти на своята стратегия.
Крипто пазарът загуби 1.02% през последните 24 часа, воден от резкия спад на Биткойн и отслабващия интерес към алткойните.