Водещите банки в САЩ се готвят да предоставят значителни средства на Федералната корпорация за застраховане на депозитите (FDIC), за да попълнят застрахователния фонд, който в момента подпомага финансовата система на страната.
Известни банки, сред които са JPMorgan, Wells Fargo, Bank of America, Goldman Sachs, Morgan Stanley, PNC Financial Services Group и Citigroup, се очаква да допринесат общо с $8.2 милиарда за възстановяване на спешния фонд, както се посочва подробно в доклад на Reuters.
JPMorgan поема водеща роля в тази инициатива, като обещава значителна сума от $3 милиарда, надхвърляйки значително вноските на другите банки.
Този финансов ангажимент е в съответствие със стратегията на FDIC, представена през май, наречена „специална оценка“. Целта на тази стратегия е да се създаде нова рамка, в която значителни плащания от страна на големите финансови институции да компенсират разходите, свързани със защитата на вложителите.
Съгласно тази нова рамка финансовите институции с активи над $50 милиарда са задължени да предоставят 95% от специалната оценка, докато тези с активи под $5 милиарда са освободени от това изискване. FDIC е идентифицирала 113 компании, които подлежат на тези актуализирани разпоредби.
Според обосновката на FDIC специалната оценка е насочена към банковите институции, които са спечелили най-много от защитата, предоставена на незастрахованите вложители.
По същество основните бенефициенти на този подход за оценка на системния риск са значимите банки, които държат значителни суми незастраховани депозити.
Действията на FDIC съвпадат с периода, в който големите финансови институции в САЩ засилват господстващото си положение в националната банкова система, дори когато множество по-малки конкуренти са изправени пред закриване.
Неотдавнашна проява на тази тенденция е затварянето на Heartland Tri-State Bank в Елкхарт, Канзас, на 28 юли. FDIC потвърди, че активите на банката са били прехвърлени към Dream First Bank, National Association (N.A.), също разположена в Канзас.
JPMorgan, най-голямата банка в САЩ, отчете впечатляващи резултати за второто тримесечие, характеризиращи се със забележителен 67% скок на тримесечната печалба, възлизаща на $14.47 милиарда за периода, приключил на 30 юни. Това постижение е забележително въпреки значителния спад на депозираните средства.
Разговорите за създаването на единна валута на страните от БРИКС, която да се конкурира с щатския долар, се сблъскаха със суровата реалност. Централната банка на Бразилия заяви категорично, че в блока просто няма достатъчно финансови ресурси, за да се подкрепи такава амбициозна инициатива.
Въпреки силното възстановяване на S&P 500, главният изпълнителен директор на JPMorgan Джейми Даймън счита, че инвеститорите може да пренебрегват предупредителните сигнали, които биха могли да означават проблеми за икономиката.
Kraken засилва присъствието си на европейския пазар на крипто деривати, активирайки регулаторeн лиценз, придобит чрез кипърска инвестиционна компания по-рано тази година.
От Binance се стремят да отхвърлят съдебния иск за $1.76 милиарда, заведен от наследниците на FTX, с аргумента, че съдебното дело е опит да се пренапише историята на собствения крах на фалиралата борса.