Въпреки нарастващия оптимизъм за крипто пазара при новоизбрания президент Доналд Тръмп, банките в САЩ подхождат предпазливо към приемането на дигиталните активи.
Макар че позицията на Тръмп в подкрепа на криптовалутите разпали надежда за по-ясни регулации и по-благоприятна среда, финансовите институции се въздържат и изчакват повече сигурност, преди да се ангажират изцяло с тази област.
Изборът на Тръмп вече оказа значително въздействие върху крипто пазара, като цената на Биткойн се покачи до $103,900 на 5 декември, а Биткойн ETF-ите отбелязаха приток от около $10 милиарда. Въпреки това големите финансови институции като Goldman Sachs продължават да се колебаят.
Главният изпълнителен директор Дейвид Соломон подчерта, че за да може банката да се впусне в дигиталните активи, регулаторната рамка трябва да се развие. Goldman Sachs изрази готовност да оцени потенциала на BTC и Етериум, но едва след като правилата, регулиращи криптовалутите, станат по-ясни. BNY Mellon предприе малка стъпка, предлагайки услуги за попечителство на крипто ETF-и, но главният изпълнителен директор Робин Винс предупреди, че всички нови инициативи трябва да бъдат тествани през макроикономическите цикли, преди да се разширят.
Назначаването на Дейвид Сакс, бивш изпълнителен директор на PayPal, за член на Комисията по ценните книжа и фондовите борси (SEC) породи нови надежди сред крипто ентусиастите, сигнализирайки за потенциални регулаторни промени, които биха могли да ускорят приема на криптовалутите. Въпреки това все още трябва да бъдат назначени ключови банкови регулатори и остава несигурността за това колко бързо ще се случат тези промени. Крипто пазарът се сблъска със значителни сътресения през последните години, включително срива на про-крипто банки като Silvergate и Signature през 2023 г. Въпреки тези неуспехи федералното правителство се намеси, за да защити вложителите, демонстрирайки готовността си да реагира по време на криза.
Неотдавнашните усилия за възстановяване на средства от FTX, включително връщането на $14.5 милиона в политически дарения, свързани с ръководството на Сам Банкман-Фрийд, подчертават продължаващите усилия за отчетност в индустрията. Очаква се тези средства да бъдат използвани за обезщетяване на кредиторите на фалиралата борса, като общият размер на възстановените активи от FTX ще надхвърли $16.5 милиарда. Въпреки предизвикателствата, все още има чувство на оптимизъм, че пазарът може да види положителни регулаторни промени при администрацията на Тръмп, проправяйки пътя за по-голямо институционално участие в крипто сферата.
Уолстрийт е в пълна бойна готовност, тъй като големите банки, сред които JPMorgan Chase, Citigroup, Goldman Sachs и Wells Fargo, се готвят да публикуват отчетите си за приходите.
Бюрото за финансова защита на потребителите в САЩ (CFPB) предложи нови правила за засилване на защитата на потребителите на криптовалути, като изисква от доставчиците да възстановяват разходите на жертвите на измами или кражби.
Тази седмица на пазара на криптовалути се наблюдава значително генериране на приходи от такси, като Tether се очертава като първенец.
S&P Global прогнозира, че световните банки ще бъдат изправени пред кредитни загуби за близо $1 трилион през тази година, въпреки че икономическите перспективи показват признаци на подобрение.