Стремителният възход на Биткойн през тази година принуди Уолстрийт да изостави скептицизма си и да се впусне в крипто пазара
Някога пренебрежително настроени към дигиталните активи, сега големите банки се стремят да получат част от доходоносния пазар.
Какво е причината за тази промяна? Самият потенциал за печалба. Институциите, които някога бяха скептични към BTC, наричайки го „измама“, сега виждат в него неповторим източник на приходи. След като спот Биткойн ETF-ите получиха одобрението на SEC и след като администрацията на Тръмп създаде по-благоприятен за криптовалутите политически пейзаж, Уолстрийт възприе този актив.
Големи банки като Barclays и Citigroup подписват сделки с конвертируеми облигации за компании като MicroStrategy, докато JPMorgan оказва подобна подкрепа на майнърите на Биткойн, включително Core Scientific и Mara. Goldman Sachs също се включи, набирайки средства за Applied Digital, компания, специализирана в добивната инфраструктура
Тези усилия генерираха повече от $13 милиарда в конвертируеми облигации, свързани с криптовалути, само през настоящата година, голяма част от тях през последните няколко месеца. Съобщава се, че банките прибират над $200 милиона под формата на такси, като MicroStrategy допринася с 2% такси за предлагането на акции на стойност $21 милиарда.
Въпреки новооткрития си ентусиазъм банките остават селективни по отношение на крипто предприемачеството. Утвърдени играчи като Coinbase са предпочитани пред по-рискови стартъпи, а опасенията за репутацията все още оказват влияние върху решенията.
Тази борба за пазарен дял предизвика силна конкуренция между финансовите гиганти, като никой от тях не иска да изостава. Въпреки това отношенията на Уолстрийт с криптовалутите остават предпазливи. Въпреки че печалбите са примамливи, репутацията на сивата зона на индустрията все още усложнява пълното ѝ приемане, подобно на продължаващото нежелание на банковия сектор да се ангажира с индустрии като канабиса или развлеченията за възрастни.
Преориентирането на Уолстрийт към криптовалутите е продиктувано колкото от необходимост, толкова и от възможности, което доказва, че дори и най-традиционните институции не могат да устоят на очарованието на процъфтяващия пазар на Биткойн.
Робърт Кийосаки, авторът на книгата „Богат татко, беден татко“, насърчи инвеститорите да увеличат дяловете си в Биткойн, тъй като криптовалутата се доближава до потенциален нов исторически връх.
Майкъл Сейлър, основател на MicroStrategy, отново предизвика вълнение със загадъчна публикация през уикенда – модел, който стана почти обичаен.
Маркет мейкърът Wintermute отчете значителен годишен ръст от 240% на активността на традиционните финансови компании на своето бюро за извънборсова търговия (OTC), което е сигнал за промяна в пейзажа на крипто търговията.
Комисията по ценните книжа и фондовите борси на САЩ (SEC) наложи глоби на десетина компании от Уолстрийт в размер на $63.1 милиона за използване на неразрешени методи за комуникация, които нарушават федералните закони за водене на документация.