Банката на Русия обяви, че ще тества дигитална рубла през 2022 г., което прави поредното голямо правителство да навлиза в територията на CBDC.
Първият заместник-управител Олга Скоробогатова каза, че през декември на пресконференция ще бъде създаден прототип на дигиталната рубла. Активът, базиран на DLT, вероятно ще използва отворен код, който ще има централизиран контрол от банката.
Скоробогатова каза:
Разглеждахме много проекти и много биха искали да кажат, че имат готов за употреба продукт, но [не] работят за дигиталната рубла.
Официалният профил на банката в Twitter разкри плана на 8-ми април.
Пресс-конференция первого заместителя Председателя Банка России Ольги Скоробогатовой и заместителя Председателя Банка России Алексея Заботкина, посвященная концепции цифрового рубля https://t.co/zRAXMtFvSB
— Банк России (@bank_of_russia) April 8, 2021
Русия проучва CBDC от известно време и последният доклад е резултат от обратна връзка и вътрешни дискусии. Той също така ще въведе търговските банки и институции в пилотната програма. Предишни доклади предполагаха, че дигиталните валути могат дори да изпреварят SWIFT.
Той функционира в многостепенна система, така че централната банка ще отваря портфейли за търговските банки за съхранение на дигитални рубли. След това тези банки ще отворят портфейли за клиенти. Смарт договори също ще бъдат фокус, тъй като банката иска условните транзакции да бъдат опция.
Докладът също така отбелязва, че дигиталните рубли винаги ще бъдат притежавани от крайните потребители. В случай на банкрут на банка, портфейлите все още ще бъдат достъпни чрез други институции.
Сега Русия официално заяви намерението си да пусне дигитална рубла. Въпреки че не е определена точна дата, в която CBDC ще стартира извън пилотните програми, намерението е ясно. Не иска да остане назад във финтех състезанието, което вече включва няколко големи развити държави.
Китай води начело, като страната е провела няколко успешни CBDC пилоти. Като цяло Китай иска да използва DLT, за да дигитализира икономиката си, като властите разработват блокчейн стратегия за десетилетието.
Други големи сили, тестващи CBDC, са Франция, Япония, Австралия и Швеция – макар че всъщност списъкът е много по-голям. Внезапният интерес към CBDC беше подтикнат от поскъпването на Биткойн и проучването на предимствата на дигитализираните валути.
Вивек Рамасвами, бивш кандидат за президент, изглежда е готов да насочи вниманието си към политическия пейзаж на Охайо, като според съобщенията той се готви да се кандидатира за губернатор.
Главният изпълнителен директор на Bank of America Брайън Мойнихан намекна, че банковата индустрия може да интегрира криптовалутите в платежните системи, при условие че регулаторните рамки го позволяват.
Главният изпълнителен директор на CryptoQuant, Ки Йонг Джу, сподели гледната си точка за бързия възход на новия меме токен на Доналд Тръмп.
Coinbase, най-голямата борса за криптовалути в САЩ, е подложена на критика, тъй като потребителите съобщават за дълги забавяния – някои от тях с продължителност над 14 часа – при обработката на транзакциите на Solana (SOL).