В нов епизод от дългогодишната битка между Централната банка на Русия (ЦБР) и Министерството на финансите на страната представители на първата критикуват идеята на втората за подкрепа на стабилните монети, които някои частни инвеститори се опитват да пуснат в страната.
Според местни медии неназован представител на централната банка е отхвърлил разговорите за базирани в Русия стабилни монети, започнати миналата седмица от директора на департамента за финансова политика на Министерството на финансите Иван Чебесков.
Тогава Чебесков е изразил подкрепата на своето министерство за създаването на стабилни монети, обвързани с активи като „рублата, златото, петрола или зърното„. Той нарече това „правилен път за развитие на нови технологии“ и призова частните компании да изпробват този вид финансов инструмент, ако намерят за необходимо.
Говорителят на ЦБР заяви, че частните стабилни монети „се характеризират с по-високи рискове„, тъй като пулът от базови активи не принадлежи на емитента. Те също така заявиха, че няма гаранция за обратно изкупуване по номинал от страна на емитента и цената на стабилните монети не е наистина стабилна.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Най-рядкото уиски в света ще бъде продадено като NFT
В унисон с традиционното съобщение на ЦБР представителят на банката отбеляза, че рублата остава единственият законен метод за плащане в страната и заяви вярата си в дигиталната рубла, „съчетаваща всички предимства на дигиталните плащания и надеждността на националната валута„. Както понякога подчертават местните експерти в бранша, проектът за дигитална валута на централната банка е в основата на подозрителността на ЦБР към всички частни криптовалути.
На 29 юни ръководителят на отдела за финансови технологии на ЦБР Кирил Пронин призна възможността за легализиране на криптодобива при определени условия, а именно износ на всички добити активи на чуждестранни борси. Иван Чебешков от Министерството на финансите не пропусна да изрази несъгласие, като отбеляза настоящите геополитически предизвикателства пред руските миньори, които искат да продават криптовалутите си в чужбина.
След хакерската атака срещу Bybit на 21 февруари борсата успя да възстанови значителна част от резервите си в Етериум, като се върна до почти половината от нивата си преди атаката.
Тимъти Стебинг, директор на Фондация Dogecoin, наскоро сподели вълнуващи идеи за плановете за разширяване на глобалния прием на DOGE.
Arkham Intelligence, компания за крипто обмен и анализи, разширява услугите си и включва спот търговия с криптовалути, която ще стартира в 17 американски щата на 1 март.
Чанпен Джао (CZ), основател на Binance, наскоро се обърна към криптовалутната общност за насоки как да разпредели над $1 милион, натрупани в адрес на портфейл за дарения, който някога е използвал.