Начало » Банката на Финдландия: “Крипто е заблуда”

Банката на Финдландия: „Крипто е заблуда“

03.07.2018 14:05 2 мин. четене
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Банката на Финдландия: „Крипто е заблуда“

Документът, написан от Алекси Грим, съветник по цифровизацията и ръководител на процеса на Дигитална Централна Банка в отдел "Финансова стабилност и статистика".

Банката на Финландия публикува на 21-ви юни доклад, озаглавен „Голямата илюзия на криптовалутите“, обяснявайки защо смятат, че понятието за цифрова валута е „заблуда“.

Целта му е да обясни как фундаменталната природа на криптовалутите „показва колко зле е разбрана концепцията за самите пари, която е днес и как интернет и социалните медии“ объркаха нашето чувство за реалност и фантазия“.

Според думи на Грим, криптовалутите не са реални валути, а „счетоводни системи за несъществуващи активи“. Той твърди, че технологиите на дигиталните счетоводни книги, като блокчейн, всъщност са същите като другите системи за водене на отчети, но тяхното изпълнение за крипто е „несвързано с фундаменталните характеристики на парите“:

За всички цели, тази книга е централизирана книга. Фактът, че има няколко синхронизирани копия от нея, разпределени в мрежа, няма значение, тъй като всеки един има същите данни.

Статията цитира няколко проучвания за биткойн и криптовалутите с относително негативни възгледи за крипто като спекулативен инструмент или балон, чиято „фундаментална стойност е нула“. Грим също дискредитира идеята за издадена цифрова валута от централната банка, отбелязвайки, че би означавало „на практика банкови сметки в централната банка“.

След това Грим задава въпроса „отново, какво са парите?„, Като отбелязва, че дефиницията се е променила с течение на времето, но че парите обикновено се описват като функциониращи като обменна единица и имат складова стойност и разчетна единица.

Статията отбелязва, че парите, които се предполага, че се отнасят до крипто, не се създават „от самото начало“, а идват от трансформацията на ликвидността.

Според статията основният импулс за закупуване на криптовалути е или за престъпни дейности, създаващи чувство за общност, сигурност срещу „реално или въображаемо“ държавно потисничество и тръпката от търговия. След това Грим сравнява купуването на Биткойн с „нематериалната стойност“ за някои клиенти, които купуват „играчки, мода, изкуство, членство в клубове или огнестрелно оръжие“.

Миналата седмица бе публикувано обобщение на всички „FUD“ (Fear, Uncertainty Doubt) в криптоферата след създаването на биткойн, в което са описани многобройните сравнения с холандската „tulip mania“, както и за това колко пъти трябваше да е „умрял“ Биткойн до сега.

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Други Новини

Coinbase с нова инициатива в подкрепа на стартъпите във Великобритания

Coinbase навлиза по-дълбоко в света на блокчейна и изкуствения интелект с нов 16-седмичен стартъп инкубатор, създаден в сътрудничество с Founders Factory, Animoca Brands и Fabric Ventures.

29.04.2025 13:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

XAUT на Tether разкри резервите си в злато – какво предстои?

Токенизираният златен продукт на Tether, XAUT, официално потвърди резервите си, разкривайки покритие от над 246,500 унции злато — повече от 7.7 тона.

29.04.2025 11:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Чанпен Джао развълнува крипто общността с публикация в социалните мрежи

Бившият шеф на Binance, Чанпен Джао наскоро стана причина за спекулации в крипто общността.

29.04.2025 8:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Робърт Кийосаки се извини на последователите си след неуспешна анкета

Робърт Кийосаки, известен с книгата си „Богат татко, беден татко“ и яростната си подкрепа за Биткойн, наскоро се сблъска с неочаквана липса на ангажираност от страна на своите последователи в платформата Х.

28.04.2025 19:00 1 мин. четене Alexander Stefanov
Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.