Документът, написан от Алекси Грим, съветник по цифровизацията и ръководител на процеса на Дигитална Централна Банка в отдел "Финансова стабилност и статистика".
Целта му е да обясни как фундаменталната природа на криптовалутите „показва колко зле е разбрана концепцията за самите пари, която е днес и как интернет и социалните медии“ объркаха нашето чувство за реалност и фантазия“.
Според думи на Грим, криптовалутите не са реални валути, а „счетоводни системи за несъществуващи активи“. Той твърди, че технологиите на дигиталните счетоводни книги, като блокчейн, всъщност са същите като другите системи за водене на отчети, но тяхното изпълнение за крипто е „несвързано с фундаменталните характеристики на парите“:
За всички цели, тази книга е централизирана книга. Фактът, че има няколко синхронизирани копия от нея, разпределени в мрежа, няма значение, тъй като всеки един има същите данни.
Статията цитира няколко проучвания за биткойн и криптовалутите с относително негативни възгледи за крипто като спекулативен инструмент или балон, чиято „фундаментална стойност е нула“. Грим също дискредитира идеята за издадена цифрова валута от централната банка, отбелязвайки, че би означавало „на практика банкови сметки в централната банка“.
След това Грим задава въпроса „отново, какво са парите?„, Като отбелязва, че дефиницията се е променила с течение на времето, но че парите обикновено се описват като функциониращи като обменна единица и имат складова стойност и разчетна единица.
Според статията основният импулс за закупуване на криптовалути е или за престъпни дейности, създаващи чувство за общност, сигурност срещу „реално или въображаемо“ държавно потисничество и тръпката от търговия. След това Грим сравнява купуването на Биткойн с „нематериалната стойност“ за някои клиенти, които купуват „играчки, мода, изкуство, членство в клубове или огнестрелно оръжие“.
Миналата седмица бе публикувано обобщение на всички „FUD“ (Fear, Uncertainty Doubt) в криптоферата след създаването на биткойн, в което са описани многобройните сравнения с холандската „tulip mania“, както и за това колко пъти трябваше да е „умрял“ Биткойн до сега.
Coinbase направи важна крачка към разширяване на присъствието си в областта на децентрализираните финанси (DeFi), като привлече в екипа си ръководството на Opyn Markets, известна компания в сектора на DeFi дериватите.
Grayscale Investments призова Комисията за ценни книжа и борси на САЩ (SEC) да разреши пускането на своя мулти-крипто ETF – Grayscale Digital Large Cap Fund – с аргумента, че по-нататъшни забавяния нарушават законоустановените срокове и нанасят вреди на инвеститорите.
Robinhood официално въведе услугите за стейкинг на Етериум (ETH) и Solana (SOL) за своите клиенти в САЩ, предлагайки на потребителите нов начин да печелят награди от своите крипто активи.
Изпълнителният директор на Binance Ричард Тенг сподели оптимистична прогноза за бъдещето на криптовалутите по време на участието си в предаването „Mornings with Maria“, като подчерта нарастващото глобално приемане, напредъка в регулаторните рамки и интеграцията на стратегически резерви.