Икономическият съюз БРИКС продължава да дава приоритет на дедоларизацията, като Новата банка за развитие (NDB) играе ключова роля в насърчаването на използването на местни валути.
Председателят на NDB Дилма Русеф наскоро потвърди фокуса на банката върху намаляването на зависимостта от щатския долар, който отдавна е доминиращата резервна валута в света.
Този ход е в съответствие с по-широката програма на БРИКС, тъй като групата все повече приема алтернативи на долара, особено в отговор на западните санкции срещу страни членки като Русия.
Русеф подчерта, че NDB има за цел да извършва до 30% от общото си финансиране в местни валути – промяна, която се очаква да засили финансовата независимост и стабилност на блока. Тази стратегия е насочена и към нарастващите предизвикателства, свързани с дълга, пред които са изправени развиващите се страни, като банката на БРИКС е готова да предложи подкрепа чрез заеми във валути, различни от долара.
Тези усилия за дедоларизация отразяват по-широка тенденция, тъй като делът на щатския долар в световните резерви е намалял от 74% през 2002 г. до 58% през 2024 г., според измерването на доларовата доминация на Атлантическия съвет. Стремежът на блока БРИКС към местни валути се разглежда като стратегически ход за диверсификация от долара и намаляване на уязвимостта от западния икономически натиск.
Крипто борсата Bitstamp се подготвя да пусне нова платформа за крипто деривати през следващите месеци.
Тъй като по-младите поколения, особено поколението Z, родените между 1997 и 2012 г., започват да оформят финансовия свят, тяхната нарастваща склонност към криптовалутите може да доведе до големи промени във финансовите услуги.
Бившият президент Доналд Тръмп разкри датата на стартиране на новата си инициатива за децентрализирано финансиране (DeFi) – World Liberty Financial.
Известен адвокат и кандидат за Сената обвини Комисията по ценните книжа и фондовите борси, че е причинила значителни загуби на инвеститорите на дребно заради строгия си подход към регулирането на сектора на криптовалутите.