Банките тихо се подготвят за свят, който включва криптовалути.
Наскоро Bank of America си осигури патент за система за агрегиране на криптовалута, в която големите компании съхраняват крипто депозитите на клиентите в бизнес сметка, вместо самите клиенти да поемат риска. Например „депозитни сметки в предприятие, като финансова институция, се използват от клиентите на финансовата институция, за да депозират средства за съхранение“, гласи патента.
Докато много от десетките патенти, подадени досега от банките, се съсредоточават върху блокчейн технология, този, който получи зелена светлина от Службата за патенти и търговски марки в САЩ на 13-ти ноември, очевидно е конкурентен ход в пространството на криптовалутите.
Системата на Bank of America се състои от памет за съхраняване на клиентски и корпоративни профили, както и процесор за обработка на депозити на криптовалути в монети като „Биткойн, Litecoin, [ XRP ], Peercoin или Dogecoin „. Тя също идентифицира публични ключове, съответния клиент и определя стойността на депозитите.
Патентната заявка, подадена през 2014 г., потвърждава, че крипто транзакциите се увеличават, заставайки зад позицията, че „финансовите транзакции, включващи криптовалути са станали по-чести“. Междувременно броят на търговците, приемащи новия клас активи, нараства ежедневно.
Системата за съхранение на Bank of America може да стимулира по-нататъшното приемане и да насърчи бизнеса и потребителите да извършват транзакции в крипто. Но също така може да изключи мнозина в крипто общността на фона на често спорните взаимоотношения, които съществуват между двата свята, особено ако банката започне да се налага допълнителни такси и разходи, които peer-to-peer системата е предназначена да избегне.
Независимо от това, Bank of America описва ефективна система, която е предназначена да заобиколи таксите, свързани с преобразуването на криптовалути. Например, в една от множеството „изпълнения“ на технологията, описана в патента, Bank of America предлага системата си „премахва необходимостта клиентите на предприятието да използват валутен обмен на трета страна, за да изпълняват желания обмен на валута“.
Най-богатите инвеститори в Азия насочват средствата си в нова посока, отстъпвайки от активите в щатски долари и преминавайки към комбинация от злато, дигитални активи и китайски пазари.
Според бившия конгресмен Патрик Макхенри, твърдата позиция на Гари Генслер срещу криптовалутите е по-скоро политически театър, отколкото лично убеждение.
Standard Chartered ускорява навлизането си в сектора на дигиталните активи чрез новообявено партньорство с FalconX, водещ брокер, обслужващ институционални крипто трейдъри.
Интересът на инвеститорите към крипто стартъпите отново набира сила, макар и в по-малък обем.