Aвстралийският финансов регулатор (ASIC), разкри над 600 крипто измами през изминалата година, подчертавайки ръст в употребата на изкуствения интелект (AI) от измамниците.
От юли 2023 г. ASIC е свалил повече от 5,530 фалшиви инвестиционни платформи, 1,065 фишинг връзки и 615 крипто измами. Заместник-председателят Сара Корт изрази загриженост относно АI генерираните фалшификати (deep fake), които затрудняват откриването на измами.
Средно 20 фалшиви уебсайта се премахват дневна база. През календарната 2023 година австралийските инвеститори за загубили $1.3 милиарда от измами. Извършителите често генерират манипулативни одобрения от знаменитости като Крис Хемсуърт и Илон Мъск, за да привлекат жертви с обещания за малки инвестиции и висока възвръщаемост.
Изкуственият интелект често се използва, като има случаи на AI генерирани гласове, имитиращи известни личности за насърчаване на измамни схеми. Например, над 35 канала в YouTube излъчиха измамни видеа, обогатени с фалшив глас, имитиращ Мъск през юни.
ASIC също маркира Dexa Trade Markets, измамна компания, която невярно претендира за международно регулиране. Компанията няма необходимите лицензи да оперира в Австралия.
AI също може да помогне в борбата с измамите. Главният изпълнителен директор на SingularityNET Бен Гьорце предложи изкуственият интелект да анализира данни, за да обобщи репутациите на крипто субектите, предоставяйки ранни предупреждения на потенциални инвеститори.
Австралийската комисия за защита на конкуренцията и потребителите (ACCC) съобщи, че над половината от крипто рекламите във Facebook са измами или нарушават на правилата. Meta, компанията майка на Facebook, оспори това, заявявайки, че данните са остарели и че са подобрили мониторинга на рекламите си.
Високопрофилно разследване на една от най-големите крипто измами тази година доведе до ареста на мъж от Уелингтън, след като властите в Нова Зеландия и САЩ предприеха мерки срещу трансграничната киберпрестъпност.
С възвръщането на дигиталните активи в центъра на вниманието, киберпрестъпниците засилват усилията си – този път насочени към големите крипто борси.
Нов вид кибератаки набира скорост, съчетавайки социално инженерство с deepfake, генериран от изкуствен интелект, за да атакува държавни служители и лидери в крипто индустрията.
Киберпрестъпна група, съставена предимно от младежи от Калифорния, е обвинена в организиране на мащабна крипто кражба, при която са откраднати над $260 милиона в Биткойн, които са били изпрани чрез сложна мрежа от дигитални тактики и престъпления в реалния свят.