Австралия затяга контрола върху регулирането на криптовалутите с нови предложения, насочени към предотвратяване на финансови престъпления като пране на пари и финансиране на тероризма.
Австралийският център за отчитане и анализ на транзакциите (AUSTRAC) изложи планове за засилване на надзора, насочени към високорискови индустрии като крипто борси, недвижими имоти и правни услуги. Това се случва след неотдавнашните актуализации на рамката на страната за борба с прането на пари и финансирането на тероризма (AML/CTF), които отразяват продължаващия стремеж за поставяне на крипто сектора под по-строг контрол.
Един от централните аспекти на тези нови правила са засилените изисквания за комплексна проверка на клиента (CDD) за предприятията. Компаниите във високорисковите сектори, включително крипто услугите, ще трябва да проверяват самоличността, да проследяват подозрителни транзакции и да поддържат по-голяма прозрачност при трансграничното движение на активи.
Освен това AUSTRAC се стреми да въведе по-строги мерки за международни трансфери и усъвършенстван подход към „Правилото за пътуване“, като целта е да се гарантира спазването на правилата в трансграничен план.
В стремежа си да намали тежестта за предприятията, предложената рамка включва модел за спазване на правилата, основан на резултатите. Това ще позволи на предприятията да разработят своите стратегии за съответствие въз основа на своя рисков профил, размер и бизнес структура, вместо да се придържат към универсални мандати. Целта е да се подобри ефективността, като същевременно се поддържат високи стандарти за намаляване на риска от незаконна дейност.
AUSTRAC откри процеса на консултации, като покани заинтересованите страни, включително финансовите институции и крипто борсите, да представят обратна информация, която ще бъде разгледана до 14 февруари 2025 г. Тази последна инициатива следва поредица от регулаторни стъпки, включително създаването на работна група, фокусирана върху регулирането на доставчиците на крипто банкомати, за да се предотврати използването им в незаконни дейности.
Кения предприема важна стъпка към приемането на криптовалутната индустрия, като търси обществена подкрепа за предложената регулаторна рамка.
Бюрото за финансова защита на потребителите в САЩ (CFPB) представи предложение за разширяване на защитата на клиентите по отношение на крипто транзакциите с цел предпазване от кражби и измами.
Bybit, водеща световна борса за криптовалути, обяви временно спиране на услугите си за търговия в Индия.
Южна Корея ще облекчи ограниченията си за участие на местни институции в търговията с криптовалути, съобщи в сряда информационна агенция Yonhap, позовавайки се на Комисията за финансови услуги (FSC).